Koja je sudbina zadarske Opće bolnice nakon 1. siječnja, kada na snagu stupa Zakon o sanaciji javnih ustanova? Prema novom zakonu, ustanove koje imaju gubitke dužne su ih podmiriti u roku od mjesec dana, ili to čine njihovi osnivači, u suprotnom Županija podnosi Vladi RH odluku o sanaciji bolnice, ali ujedno svoja upravljačka prava nad bolnicom predaje Ministarstvu zdravlja.
Uz to je dužna Ministarstvu dostaviti popis vjerovnika sa svim iznosima dugova, planom otplate te obrazloženjem geneze duga. Županija time ostaje bez kontrole nad bolnicom.
Ujedno, bolnicom umjesto ravnatelja upravlja sanacijski upravitelj i tročlano sanacijsko vijeće koje će odrediti Ministarstvo zdravlja. Sanacijski upravitelj i vijeće imaju tolike ovlasti da će reorganizacijskim mjerama i racionalizacijom poslovanja odlučivati i o broju zaposlenih te o visini plaća.
Tako je predvidio novi Zakon, a zadarska bolnica 2012. godinu završava s 14 milijuna kuna gubitka, dok je ukupni dug oko 80 milijuna kuna, što znači da je ovakav scenarij za zadarsku bolnicu neizbježan. Župan Stipe Zrilić kaže da Zadarska županija, kao osnivač Opće bolnice Zadar, neće “iskoristiti zakonsku mogućnost” da sanira bolničke dugove, jer bolnici duguje država, odnosno HZZO.
– Financiranje samo djelomično ide preko županije, a zadarska bolnica nema potraživanja od nas ni u jednom segmentu. No ima potraživanja od HZZO-a. Ja ne razumijem što će se postići time da se mi odreknemo osnivačkih prava prema bolnici.
Ne znam kako će to u budućnosti bolnica poslovati pozitivno, s ovakvim limitima kakve im daje HZZO. U bolnici nema prostora za smanjenje troškova, a čak i da ima to ne bi bilo dovoljno za pozitivno poslovanje. Mi možemo naslutiti što se krije iza novog zakona, a to je mogućnost ministru da postavlja ljude po svojoj želji, a to sigurno neće riješiti probleme u zdravstvu – kazao je župan Zrilić.
Gradonačelnik dr. Zvonimir Vrančić, ravnatelj zadarske bolnice od 2002. do 2009. godine, ističe da je sanacija u bolnici nužna.
– Bilo bi mi drago da se saniraju dugovanja i bolnici omogući normalan rad, ali sam vrlo skeptičan prema Zakonu kojim je to predviđeno, stoga što on ne sadrži ni jednu reformsku mjeru koja bi stabilizirala rad bolničkog sustava nakon sanacije. Dugovi će se stoga nakon sanacije ponovno stvarati, ako ne bude drastičnih smanjivanja prava pacijenata. U Zakonu nisam vidio ni jednu reformsku mjeru koja suštinski rješava problem funkcioniranja zdravstva, pa se stvara sumnja u političku pozadinu donošenja ovakvog zakona.
Po novom modelu otvoren je put da ministar po bolnicama postavlja “svoje” ljude, što po dosadašnjem zakonu nije mogao. Da bismo vjerovali u zdravu, održivu namjeru novog Zakona, u njemu bismo trebali vidjeti suštinske reformske poteze, a njih nema.
Ako se pokaže da namjere ministra nisu u skladu s našim očekivanjima, mi na lokalnoj razini moramo učiniti sve da zaštitimo razinu usluge i kvalitete naše zadarske bolnice – kazao je dr. Vrančić. Donedavni ravnatelj Opće bolnice Zadar dr. Dario Nakić kaže da bi bilo idealno da se dugovi bolnica, pa tako i zadarske, saniraju, te da se krene u normalno poslovanje.
– Naglašavam: normalno poslovanje. No ne može se poslovati normalno ako se ne promijeni sustav poslovanja, dakle ako se ne provede reforma zdravstvenog osiguranja. Ako se nastavi raditi kao do sada, dugovi će se opet gomilati. Sve županijske bolnice u Hrvatskoj, bez iznimke, su u dugovima. Kako su dugovi nastali? Tako što se pacijentima napravi sve što je potrebno, a onda se bolnica ne može naplatiti od HZZO-a.
Pacijenti s crvenim uputnicama moraju dobiti potrebnu uslugu, dakle potrošnju ne možete ograničiti. Bolnice ne uspijevaju naplatiti posao koji su napravile i to je ključno, tu se stvaraju dugovi. Podržavam sanaciju, ali ne takvu po kojoj će država preuzeti kontrolu nad bolnicama, nego lokalna samouprava, i to po jasnim pravilima.
Nama trebaju jasni kriteriji, red u sustavu, osobito u dijelu stvaranja kriterija zašto se u bolnici nešto mora raditi, što se kasnije ne može naplatiti, a pod tim mislim na “more” obavljenog posla koji pacijentima nije bio nužan.
Mnogi nikada ne dođu ni po nalaze. Ne provede li se reforma i ne utvrde li se jasni kriteriji poslovanja, zdravstveni sustav će kolabirati – kazao je dr. Nakić, uz opasku da bi u Hrvatskoj trebala postojati samo jedna državna bolnica, s najvećom razinom izvrsnosti, dok bi ostale bile kategorizirane kao regionalne i županijske. Tada ne bi više od 50 posto bolničkog proračuna Hrvatske odlazilo u zagrebačke bolnice, istaknuo je dr. Nakić.
Novi zakon je potreban
Dr. Neven Birkić, v.d. ravnatelja Opće bolnice Zadar, ističe kako je novi zakon potreban.
– Zakon o sanaciji javnih ustanova, odnosno bolnica, je potreban. Inače tonemo sve dublje. U određenom roku sanacijsko vijeće može donijeti financijsku stabilnost bolnici, iako je teško reći koliko će za to trebati vremena. Uz to je jasno da će biti potrebne i određene reforme. Uz ovakav limit, bolnica teško može poslovati normalno. Kakve će reforme biti, teško je reći, to može biti povećanje limita i drugih dodataka, ili smanjivanje osoblja, ili promjene po kojima će i pacijenti nešto dodatno plaćati. Bez takvih reformi nećemo doći na pozitivnu nulu. Uloga sanacijskog vijeća je važna, jer će se bolje kontrolirati trošenje novca, pa će i šefovi službi više paziti kako troše novac, iako je to u zdravstvu teško. No činjenica je da se u našoj bolnici puno toga radi i daje preko mjere, mnoge su pretrage potpuno nepotrebne, a sve se to radi zbog bojazni. Mi pacijentima vrlo često dajemo puno više nego što je potrebno, a to onda generira i nagomilane troškove – kazao je dr. Neven Birkić.
Novi uređaji
Gospodarski subjekti u Zadru, te Grad Zadar, su u kupnju uređaja i opreme za zadarsku bolnicu do sada uložili oko 60 milijuna kuna. U Hrvatskoj ne postoji takav primjer, gdje Grad i gospodarstvenici investiraju u zdravstvo i podižu kvalitetu usluge bolnice.