Problem stvara nekoliko pojedinaca, a institucije ne rade svoj posao. U toj rečenici može se sublimirati stav Hrvata iz Janjeva doseljenih u Kistanje prema tučnjavi koja se dogodila između učenika iz Kistanja i Knina, koju Kistanjani odreda osuđuju kao nepotrebnu i neprimjerenu.
– Tučnjava između učenika iz Kistanja i Knina prije nije bilo i to je fenomen novijeg datuma, a za sadašnje incidente krivi su pojedinci – govori nam 33-godišnji trener NK Janjevo i kistanjski općinski vijećnik Roko Antić.
– Od 1997. do 2000. godine išao sam u srednju školu u Kninu i tada nije bilo ni jednog incidenta. Kroz klub radim s mladima, dobro ih poznajem i uvjeren sam da su za incidente krivi pojedinci. A tu sad moram naglasiti da policija u Kninu dobro poznaje te incidentne pojedince sklone ponavljanju nasilja i ništa ne poduzima u vezi s tim. Moram reći da sam zgrožen neradom policije. Također, u Kistanjama postoji i Vijeće za prevenciju nasilja koje se nije sastalo pet godina – ogorčen je Roko Antić.
Predsjednik udruge Novo Janjevo Robert Gečević kaže da je odgovornost i na starijima.
– Moramo uzeti u obzir da su ta djeca, i naša i ona u Kninu, u pubertetu. Svaka mala zajednica u tim godinama se grupira i dovoljna je mala iskrica da se sve zapali. Odgovornost je, naravno, i na nama starijima. Prije smo u suradnji s policijom dogovorili zajednički izlet mladih iz Kistanja i Knina u Zagreb i nakon toga dugo vremena nije bilo incidenta. Mislim da bismo se trebali naći mi roditelji, iz Kistanja i Knina, te zajednički prevenirati sukobe i pokušati trajno riješiti problem – govori Robert Gečević.
Da se ovo dogodilo negdje drugdje, medijima ne bi bilo zanimljivo, stav je 48-godišnjeg Silvestra Dučkića koji se u Kistanje iz Janjeva doselio prije 16 godina.
Pubertetsko grupiranje
– Ovo je za svaku osudu, ali zašto se uporno naglašava ono crnilo što se događa u Kistanjama i Kninu. Toga ima u svim srednjim školama diljem Hrvatske. Ali to očito nije zanimljivo kad se dogodi u Čakovcu – kazao nam je Silvestar Dučkić.
– Tučnjave srednjoškolaca problem su koji se već godinama ponavlja i kojem se nitko od mjerodavnih službi nije profesionalno i dovoljno posvetio, a kada netko strada, bit će prekasno – kaže predsjednik Udruge mladih Atlas iz Kistanja Paško Ivanović te dodaje da su za sve krive predrasude.
– Mladi iz Kistanja i Knina nemaju zajedničkih aktivnosti i druženja i sve se svodi na školske hodnike gdje je najvažnije “pokazat da si faca”. To su dvije odvojene zajednice u kojima vlada jako puno predrasuda, a rekao bih i kriza identiteta, pa se pokazivanje vrijednosti svodi na fizičko dokazivanje i nadmoć. I osobno sam nekoliko puta svjedočio da se učenicima iz Kistanja rodom iz Janjeva pogrdno dovikuje “Šiptari”, što u njima stvara neopisiv revolt.
Znate, kad smo živjeli u Janjevu na Kosovu, Srbi i Albanci nazivali su nas ustašama i Latinima, a danas kad smo u svojoj domovini, nazivaju nas Šiptarima. Uvjeren sam da predrasuda ima i prema Hrvatima iz BiH kao i domicilnim stanovnicima Knina. Nažalost, o tome se ne uči u školi – otvorio nam je dušu Paško Ivanović, koji nudi i riješenje.
– Iznenađuje količina ksenofobije koja se javlja između ovih dviju zajednica, a segregacija može za sobom donijeti samo zlo. Mladima treba ponuditi što više zajedničkih kvalitetnih i kreativnih aktivnosti. Sjećam se, prije nekoliko godina smo okupili mlade rapere iz Knina i Kistanja koji su zajedno išli na nastup u Zadar. Povezala ih je glazba i ples i između njih ni prije toga, a ni poslije toga, nije bilo sukoba. Vjerujem da ima još puno takvih zajedničkih tema u kojima se može surađivati – predlaže Ivanović.
Jasno je, dakle, da te mlade ljude treba zbližiti, ali i da njihovi roditelji trebaju sjesti za stol. Na potezu su, dakako, i institucije, prije svega škola, policija i Općinsko vijeće za prevenciju nasilja.