Biogradska Jadran-tuna, jedna od tri hrvatske tvrtke specializirane za uzgoj tuna, u petak je krenula u novi razvojni ciklus. U industrijskoj zoni dovršena je hladnjača u kojoj će se za izvoz u Japan pripremati tune, ali i prerađena sitna plava riba.
– U ovaj novi pogon uložili smo 16 milijuna kuna, a moći ćemo na ovih šest tisuća četvornim metara uređenog skladišnog prostora smjestiti deset tisuća tona ribe godišnje. Odjednom možemo u naše rashaldne komore smjestiti 2000 tona ribe, kaže Mišo Mandić, direktor i osnivač Jadran-tune.
Riječ je o zanimljivoj organizaciji u kojoj je dosad na uzgajalištima tuna bilo 60 zaposlenih, a vlasnici tvrtke su i ribari – tvrtka ima 13 brodova na kojima radi oko 90 ljudi. U novom pogonu u industrijskoj zoni Biograda sad je otvoreno još 60 radnih mjesta, uglavnom će raditi žene.
– To je naš veliki zajednički uspjeh, svih nas koji tu radimo. Dioničari nisu prošlih godina kupovali jahte ni dijelili dividendu, sve smo ulagali u razvoj, a naši radnici su imali redovne plaće, ponosno je istaknuo Mandić.
Ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina, koji je svečano otvorio nove pogone, pohvalio je biogradske ribare, te istaknuo kako je ove godine u ribarstvu u Hrvatskoj uloženo 500 milijuna kuna, a narednih će još i više.
Zadarska županija se inače rado naziva najribarskijom, tu su kapaciteti za uzgoj 7000 tona tuna, 5300 tona bijele ribe i 1700 tona školjkaša, a biogradski gradonačelnik Ivan Knez očekuje da će Ministarstvo poljoprivrede pomoći u realizaciji izgradnje ribarske luke u Tkonu na Pašmanu i prekrcajne stanice u Biogradu.