Registar branitelja otkriva pravo šarenilo boravka političara, estradnih zvijezda i poznatih na borbenim položajima početkom devedesetih.
Za neke je čudno da kao predsjednici Kriznog stožera nisu u registru dok drugi imaju tu čast. Tako u Registru nema Radimira Čačića i Slavka Linića koji nisu regulirali braniteljski status, dok je Vladimir Šeks uredno registriran.
U Registru nema ni osuđenog generala Mirka Norca.
Prema registru, i ministri obrane u ratno vrijeme skupili su ratni staž unutar neborbenog sektora, piše Jutarnji list.
Primjerice, pokojni Gojko Šušak ima preko 1100 dana ratnog puta, a kratkotrajni ministar obrane Luka Bebić 50. S druge pak strane dr. Franjo Tuđman nije na listi iako je bio vrhovni zapovjednik Oružanih snaga.
Tek će se sljedećih dana pomalo otkrivati koliko je onih koji su “štancali” ratne dane a nisu se maknuli od zgrade MORH-a ili MUP-a.
Registar otkriva da su prije petnaestak godina široj javnosti posve nepoznati ljudi a danas saborski zastupnici proveli i preko tisuću dana na bojištu. Gledajući statitički, i u HDZ-u i SDP-u i danas je veliki broj branitelja, a ni u Vladi ih nije malo. Oni, pak, koji su dobili počasne činove kao primjerice Stjepan Mesić i Jadranka Kosor zahvaljujući tome nisu stekli status branitelja.
Na popisu je i šest članova aktualne Vlade – Predrag Matić, Ante Kotromanović, Ranko Ostojić, Tihomir Jakovina, Rajko Ostojić i Željko Jovanović. Zbrojeno imaju 5.218 dana, piše Dnevnik.hr.
U Registru stoji ime generala Ante Gotovine koji je u borbenom sektoru bio 1740 dana, a 117 dana je bio u neborbenom sektoru. Sveukupno je u ratu proveo 1857 dana.
U Registru je objavljeno i ime Mladena Markača koji je u borbenom sektoru bio čak 2157 dana.
Ministar branitelja Predrag Matić u ratu je proveo ukupno 1843 dana, a ministar obrane Ante Kotromanović je 1986 dana bio u ratu.
Ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić je u borbenom sektoru MORH-a bio 299 dana, dok je čelnik HDZ-a Tomislav Karamarko je u borbenom sektoru MUP-a bio 1131 dan.
Sin prvog predsjednika, Miroslav Tuđman, u ratu je pak proveo sveukupno 1843 dana, od čega 1198 u borbenom sektoru.
Mile Dedaković Jastreb je u Domovinskom ratu bio ukupno 758 dana.
Među poznatim rekorderima je Josip Manolić s maksimalnih 2.157 dana u borbenom sektoru.
Zdravko Mamić se znao hvaliti svojim sudjelovanjem u Domovinskom ratu, no uvidom u Registar nemoguće ga je pronaći, piše Index.
OPTUŽENI I OSUĐENI ZA KORUPCIJU
IVO SANADER (1953.)
• Ne postoji niti jedan branitelj sa traženim podacima.
MLADEN BARIŠIĆ (1948.)
• Ne postoji niti jedan branitelj sa traženim podacima
BERISLAV RONČEVIĆ (1960.)
• borbeni, MORH
• 19 dana u ratu
PETAR ČOBANKOVIĆ (1957.)
• borbeni, MORH
• 266 dana u ratu