ZADAR– Iako su političari u uvodnom dijelu skupa o Franji Tuđmanu i stvaranju hrvatske države isticali kako je oslobađajuća presuda generalima zatvorila ratno poglavlje Hrvatske, povjesničari su svojim izlaganjima pokazali da to razdoblje ima još puno kontroverzi i nepoznanica.
Prvo je ravnatelj Hrvatskog centra Domovinski rat dr. Ante Nazor demantirao navode o izdaji Vukovara kojoj je, prema prilogu HTV-a, objavljenom prije godinu dana u Dnevniku Zorana Šprajac, kumovao sam Tuđman.
Nazor je objavio transkripte iz ureda Predsjednika sa stanka 20. studenog 1991. godine.
– Obzirom na ono što je emitirano u tom Dnevniku, sastanak u 9 sati ujutro pokazuje razgovor i atmosferu gdje se na sve moguće načine stvar pokušava spasiti. Ni izbliza nije riječ o izdaji, nezainteresiranosti za Vukovar. Generali su Tuđmanu objašnjavali da nema sredstava, nema oružja da bi se moglo nešto dramatično promijeniti u korist Hrvatske, kazao je dr. Nazor.
Transkripiti iz ureda predsjednika do sada nisu u cijelosti prezentiran. Oni su, prema njegovim riječima, iznošeni samo u dijelove koji bi mogli zvučati negativno po predsjednika Tuđmana, hrvatsku politiku i Hrvatsku, ustvrdio je povjesničar, upozoravajući da je to bila godina u kojoj se stvarala hrvatska vojska i država, a snažno djelovala peta kolona preko agenata KOS-a.
Da je Bosanska Posavina pala zbog trgovine teritorijima jedna je od takvih teorija, koja je i danas prisutna u javnosti, osobito što je to područje nakon krvave bitke pripalo Republici Srpskoj. Povjesničar Tado Oršolić argumentirao je tadašnju situaciju i s današnje pozicije ustvrdio kako dr. Franjo Tuđman u tome nije imao ulogu trgovca koja mu se prepisuje. Naprotiv, postoje dokazi kako je i sam Tuđman za života pokušavao doznati što se u tom dijelu Bosne u kojem je živjelo više od pola Hrvata, doista događalo.
Iako je povjesničar srednjeg vijeka prof. dr Mladen Ančić dokazao je jučer da ima potencijal državnika,. Tako ga je predstavio u ulozi moderatora dr. Nazor, a dr. Ančić održao je jedno impresivno predavanje i to sa sasvim drugom temom od najavljene.
Umjesto govora o Tuđmanu u dvostrukoj ulozi povjesničara i državnika, dr. Ančić iznio je potkrijepljenu teoriju o tome kako su Franjo Tuđman i Slobodan Milošević u Karađorđevu dogovorili da više ne žele Jugoslaviju i da sami preuzimaju odgovornost upravljanja krizom. Nitko razuman ne može prihvatiti ključni argumnet javnosti da su oni tada dogovorili rat i podjelu BIH-a, kazao je dr. Ančić.
Jugoslavija je bila interes međunarodnih čimbenika i zato je oko tog dogovora bila potrebna konspiracija, istaknuo je dr. Ančić. U vrlo žestokoj ali i jasnoj argumentaciji nije propustio spomenuti kako je Mesić tiho promijenio naziv svojeg svjedočanstva od Kako smo rušili Jugoslaviju do kako je srušena Jugoslavija. Kao povijesni stručnjak koji je bio angažiran u obrani haških optuženika, dr. Mladen Ančić ustvrdio je kako svaki međunarodni odnos uz sve elemente sukoba ima i dozu minimalnog povjerenja između dviju strane.