ZADAR– Na Sveučilištu u Zadru se od 29. studenog počinje trodnevni znanstveni skup “Hrvatska arheologija i Aachenski mir 812.-2012.”.
Skup organiziraju Sveučilište u Zadru, Arheološki muzej u Zagrebu, Arheološki muzej Zadar, Muzej hrvatskih arheoloških spomenika – Split te Odsjek za arheologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Otvaranje skupa je u četvrtak u 9.00 sati u Svečanoj dvorani Sveučilišta (Obala kralja Petra Krešimira IV br.2). Skup će otvoriti prof.dr.sc. Ante Uglešić, rektor Sveučilišta u Zadru, zatim dr. sc. Smiljan Glušćević, ravnatelj Arheološkog muzeja u Zadru i dr. sc. Željko Demo u ime Arheološkog muzeja u Zagrebu.
U Aachenu je 12. siječnja 812. godine sklopljen mir između franačkog cara Karla Velikog (768.-814.) i bizantskog cara Mihajla I. Rangabe (811.-813.). Bio je to važniji dio, ne i konačnica, dugotrajnog mirovnog procesa starog tada već više od jednog desetljeća (Pax Nicephori). Za uređenje međusobnih odnosa dviju ondašnjih europskih velesila bio je to nezaobilazan i važan korak, ali i događaj od golemog značaja za buduće političke odnose na istočnojadranskoj obali gdje je u to vrijeme upravo stasavala i rasla mlada hrvatska kneževina već tada, čini se, poprilično povezana sa svojim srodnicima u panonskim prostorima kontinentalne Hrvatske. Hrvatska arheologija je jedna od znanstvenih disciplina koja može i mora o tome kazati svoju. Stoga su Arheološki muzej u Zagrebu i Odsjek za arheologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu, u suradnji s Muzejom hrvatskih arheoloških spomenika u Splitu, Sveučilištem u Zadru i njegovim Odjelom za arheologiju te Arheološkim muzejom u Zadru pristupili pripremi i organizaciji znanstvenog skupa Hrvatska arheologija i Aachenski mir 812.-2012. koji će se u povodu 1200. obljetnice tog važnog događaja, 180. obljetnice Arheološkog muzeja u Zadru te 50. obljetnice utemeljenja Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru održati na sveučilištu u Zadru od 29. studenog do 1. prosinca 2012. godine. Teme izlaganja obuhvatiti će razdoblje od 750. godine do oko 850. godine kao i arheološku problematiku vezanu uz Hrvate i druge Slavene, Avare, Franke, Bizantince ili Romane, protagoniste tadašnjih zbivanja na hrvatskim prostorima s naglaskom na temama o kojima još nije pisano, na novom i nepubliciranom arheološkom materijalu, kao i na poznatoj ili manje poznatoj, zaboravljenoj ili neadekvatno valoriziranoj arheološkoj građi. Na skupu će se okupiti više od 30 najeminentnijih hrvatskih arheologa koji se bave srednjovjekovnom arheologijom.
– Tijekom mjeseca svibnja i lipnja 2011. godine Arheološki muzej Zadar pod vodstvom autora proveo je zaštitna arheološka istraživanja na Trgu Petra Zoranića u Zadru. Tom prilikom istraženi su ostatci predromaničke crkve sagrađene u blizini gradskih vrata, koja se povezuje s u povijesnim izvorima spomenutom crkvom sv. Petra od Vitla. Tijekom ranijih istraživanja u crkvi i njenoj neposrednoj blizini pronađeni su nalazi predromaničkog crkvenog namještaja. Na ulomcima spominje se i Donat u kojem se prepoznaje istoimeni biskup Zadra, pa se u dosadašnjoj literaturi, shodno tome i gradnja dovodi s njime u vezu. Prilikom novijeg istraživanja pronađeno je još ulomaka arhitektonske dekoracije i crkvenog namještaja, te iznimno značajan sarkofag s natpisom redovnika-svećenika Jurja iz razdoblja biskupa Donata. Osim sarkofaga u crkvi i ispred nje pronađeni su ukopi u zidanim grobnicama i običnoj zemlji. Najnovijim istraživanjem kompletiran je tlocrt crkve i definiran njen položaj u odnosu na suvremene gradske komunikacije.