Haaško tužiteljstvo “razočarano je” oslobađajućom presudom generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču i razmislit će o pokretanju postupka preispitivanja presude, objavio je u srijedu glavni haški tužitelj Serge Brammertz.
U prvoj reakciji na pravomoćnu presudu kojom je Žalbeno vijeće Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u petak oslobodilo dvojicu hrvatskih generala, Brammertz također navodi da će tužiteljstvo prikupljene dokaze dati na raspolaganje pravosudnim tijelima na području bivše Jugoslavije kako bi se omogućilo procesuiranje zločina počinjenih u Oluji.
“Tužiteljstvo je razočarano ishodom presude koja poništava presudu koju su protiv Gotovine i Markača jednoglasno donijela trojica sudaca raspravnog vijeća. Svjesni smo da oni koji su doživjeli zločine povezane s operacijom Oluja nisu zadovoljni ishodom i osjećaju da njihove patnje nisu priznate”, navodi Brammertz u priopćenju.
Žalbeno vijeće Haaškog suda u petak je pravomoćnom presudom oslobodilo Gotovinu i Markača odgovornosti za zločine u Oluji i pustilo ih na slobodu.
Brammertz ističe da tužiteljstvo, kao jedna od strana u postupku, mora poštivati žalbene presude, jer međunarodno krivično pravosuđe i vladavina prava općenito moraju biti zasnovani na temeljnom poštovanju pravnog postupka.
No, dodaje da “kao i u svim predmetima, ako potrebni uvjeti budu ispunjeni, tužiteljstvo će razmisliti o postupku preispitivanja presude”.
“Također ćemo osigurati da dokazi koje je tužiteljstvo prikupilo budu na raspolaganju pravosudnim vlastima u bivšoj Jugoslaviji kako bi se domaćem pravosuđu omogućilo krivično gonjenje zločina počinjenih u vezi s operacijom Oluja. Vjerujemo da će pravosudne vlasti u Hrvatskoj biti dorasle svojim obavezama”, kaže glavni haaški tužitelj.
Brammertz ocjenjuje da su suprotna mišljenja dvojice sudaca Žalbenog veća, Carmela Agiusa i Fausta Pocara, ukazala na brojna važna pitanja koja proizilaze iz presude koju je donijela većina i o kojima bi ICTY trebao razmisliti, te dodaje kako su ta pitanja nakon donošenja presude privukla i pozornost komentatora izvan Haškog suda.
“Ona se odnose na osiguravanje dosljednih standarda za preispitivanje u žalbenom postupku, ocjenjivanje ukupnosti dokaza u spisu i iskazivanje primjerenog poštovanja činjeničnim nalazima raspravnog veća”, navodi se u priopćenju.
“Važno je da se o tim pitanjima razmisli, a nadamo se da će, konačno, to biti katalizator za dalje jačanje sustava međunarodne pravde”, ustvrdio je Brammertz u priopćenju.
Izjava tužitelja Brammertza uslijedila je nakon što je njegov savjetnik Frederic Swinnen u utorak navečer na RTS-u izjavio da haaško tužiteljstvo neće tražiti reviziju odluke Žalbenog vijeća koje je oslobodilo hrvatske generale Antu Gotovinu i Mladena Markača.
“Za ICTY nema sljedećeg koraka jer je donesena konačna odluka”, kazao je Swinnen.
Teoretski postoji mogućnost revizije postupka, koju mogu zatražiti obje strane ako se pojave nove činjenice koje nisu bile na raspolaganju tijekom procesa, “ali mi to u ovom trenutku ne planiramo napraviti”, kazao je Brammertzov savjetnik u izjavi za emisiju “Upitnik” RTS-a.