USKOK-ova akcija “Hipokrat” u ponedjeljak je počela zapljenom računalnog servera ludbreške farmaceutske tvrtke “Farmal” čiji su zaposlenici, zajedno s Upravom, odmah zatim uhićeni pod sumnjom u udruživanje radi podmićivanja liječnika opće prakse kako bi oni propisivali lijekove iz “Farmalove” ponude.
Na serveru se nalaze svi važni podaci o višegodišnjem poslovanju ludbreške firme čiji su djelatnici preko programa “Sales Vision” razmjenjivali podatke o mjesečnim rezultatima liječnika, postocima i načinima plaćanja, takozvanim akcijama na proizvode i izvještajima o statusu tvrtke na tržištu lijekova.
Zaposlenici “Farmala” bili su obvezni svakodnevno unositi u program podatke o svim liječnicima s kojima su toga dana razgovarali i o financijskom aranžmanu koji su sklopili. Kada su se radnici pobunili i primijetili da možda nije pametno ostavljati takve podatke u programu koji je dostupan na internetu, rečeno im je da će im se oduzimati i po 10 posto od plaće ne postupe li po nalogu, pa se na “Farmalovu” serveru nalazi doslovno svaka obavljena transakcija koje ekskluzivno posjedujemo.
Najzanimljiviji dio je razmjena podataka iz tzv. poslovne špijunaže, jer se iz toga vidi da je rutinska obveza “Farmalovih” terenskih agenata bila da prate i izvještavaju svoje nadređene o potezima konkurentskih farmaceutskih tvrtki. Prema našim saznanjima, svi “Farmalovi” djelatnici dobivali su navedene podatke upravo od liječnika koji su surađivali s njihovom tvrtkom, ali i s drugim farmaceutskim kućama.
Čak i da podaci dobiveni na ovaj način nisu sasvim precizni, oni sami za sebe govore da “Farmal” nipošto nije izoliran slučaj, već se radi o uobičajenoj praksi farmaceutske industrije u borbi za poziciju na tržištu. Kako se vidi iz dokumentacije koju objavljujemo, “Farmalovi” terenski agenti izvještavali su tvrtku o financijskoj suradnji liječnika i “Plive”, “Belupa”, “Sandoza”, JGL-a, “Alkaloida”, “Krke”…
Faksimili ‘Farmalovih’ poruka
Izjava ministra zdravlja Rajka Ostojića da je u “slučaju Farmal” mali broj liječnika bacio ljagu na sustav u kojemu je većina sudionika poštena i nekorumpirana, stoga je u najmanju ruku neoprezna i neodgovorna. Ne trebamo zaboraviti ni zaprepašćujuću brojku od preko 500 liječnika obuhvaćenih istragom u slučaju “Hipokrat”, što čini četvrtinu svih liječnika obiteljske medicine u Hrvatskoj kojih je ukupno 2400.
Među bizarnije slučajeve koje je istraga otkrila svakako spada liječnica iz Šibenika koja je za “Farmal” prepisivala lijekove pacijentima, vrijedne više od 90 tisuća kuna mjesečno, što znači da je doslovno svaki pacijent – tim u primarnoj zdravstvenoj zaštiti (obiteljski liječnici, pedijatri, ginekolozi stomatolozi…) ima otprilike 1500 pacijenata – svaki mjesec posjetio ordinaciju i dobio barem jednu kutiju lijeka.
Priznali nedjela
Ogledni “primjer” predstavlja i liječnica iz Rijeke koja je svakog mjeseca prepisivala lijekove u vrijednosti od 70 tisuća kuna, te liječnik iz Zagreba koji je propisivao lijekove u vrijednosti od 50 tisuća kuna. Potpuno je nevjerojatno da HZZO u svojim kontrolama nije uočavao barem takve ekstreme.
Ako su s “Farmalom” ugovarali da će za tako iznimno visoke promete lijekova dobijati 15 posto provizije, što je često bio slučaj, ti su liječnici mjesečno dobijali od 7000 do 13.500 kuna.
Većina uhićenih zaposlenika “Farmala” priznala je kazneno djelo, što će vjerojatno pomoći u otvaranju istrage protiv njemačke tvrtke “Dermapharm”, većinskog vlasnika ludbreških farmaceuta.