U Srednjoj školi „Kneza Branimira” u Benkovcu započela je edukacija za zvanje voćar, za ukupno 25 polaznika s područja Zadarske županije. Cilj ovog stručnog usavršavanja je priprema voćara za ispunjavanje standarda Europske unije kako bi povećali svoju konkurentnost na tržištu. Radi se o petom stručnom osposobljavanju poljoprivrednika s područja Zadarske županije u protekle tri godine, koje provode Zadarska županija i Program Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP). Do sada su održana stručna osposobljavanja za vinare/vinogradare, sirare, uzgajivače koza i ovaca te povrćare.
U Zadarskoj županiji postoji oko 1,000 hektara voćnjaka, s proizvodnjom oko 8,000 tona raznih voćnih vrsta. S obzirom da na veličinu posjeda pod voćnjacima i činjenicu da na području Zadarske županije od 1990. godine ne postoji program za zvanje voćar javila se potreba za organiziranjem stručnog obrazovanja za razvoj znanja i vještina voćara s područja Županije. Zadarska županija od 2004. godine provodi aktivnost Sufinanciranja višegodišnjih nasada. Ova mjera značajno je doprinijela razvoju neiskorištenog poljoprivrednog zemljišta na području Županije, prvenstveno kroz podizanje novih vinograda i voćnjaka.
„Ulaskom Hrvatske u EU doći će do povećanih zahtjeva u pogledu sigurnosti hrane i radnih uvjeta, zbog čega se poljoprivrednici moraju obrazovati i prilagoditi svoje proizvodne procese novih zahtjevima” – istaknula je Katerina Skelin, pomoćnica pročelnika Upravnog odjela za poljoprivredu Zadarske županije. „Kako bi olakšali poljoprivrednicima, Zadarska županija pomaže u stjecanju potrebnih znanja i vještina putem specijaliziranih strukovnih obrazovnih programa sustavno informirajući o posljednjim tehnološkim procesima, sanitarnim potrebama, marketingu i ostalim važnim temama.”
Za voćarsku proizvodnju u Zadarskoj županiji postoje povoljni ekološki uvjeti, geografski položaj, blizina prometnice i tržišta. Razvoj voćarstva može omogućiti i manjim obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima veći prihod po hektaru čime bi se povećao njihov ukupan prihod. Organiziranjem ovog stručnog osposobljavanja svi polaznici će biti u mogućnosti steći zvanje voćar/ica ne samo radi formalnog zadovoljenja uvjeta kako bi se mogli nositi s konkurencijom proizvodnih sustava drugih razvijenih europskih zemalja, već će također steći sva potrebna znanja i vještine za kvalitetno obavljanje svojih djelatnosti.
Polaznici ovog programa osposobljavanja steći će znanja o pripremi zemljišta za podizanje voćnjaka, razmnožavanju voćaka, bolestima i zaštiti voćaka, skladištenju voća, konzerviranju i preradi voća, te o ekološkom uzgoju. Po završetku nastave, koji se očekuje u prosincu 2012. godine, bit će organiziran ispit za sve sudionike obrazovnog programa, temeljem kojeg sudionici dobivaju potvrdu o uspješnom završetku, čime stječu pravo na upis zvanja voćar u radnu knjižicu.
Program je odobrilo Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta te Ministarstvo poljoprivrede, a provodi ga Pučko otvoreno učilište Libar iz Šibenika. Program se sastoji od 120 sati teoretske i praktične nastave, kao i studijskog posjeta obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu u blizini Benkovca. Ukupna vrijednost projekta stručnog osposobljavanja poljoprivrednika za 2012. godinu iznosi 180.000 kuna, od čega Zadarska županija i UNDP sudjeluju s po 75.000 kuna, a ostatak sredstava namiruje se kroz kotizacije koje uplaćuju sami sudionici u iznosu od 700 kuna.