Nakon što je Ministarstvo pravosuđa Bosne i Hercegovine odlučilo da Dragana Paravinju neće izručiti Srbiji, gdje je trebao biti četiri i pol godine u zatvoru zbog silovanja djevojke te pokušaja silovanja maloljetnice, i zbog čega je za njim bila raspisana i međunarodna tjeralica kojoj je godinama vješto izmicao, tamošnje ministarstvo pravosuđa nedavno je “odustalo” od Paravinje.
Stoga je Viši sud u Sremskoj Mitrovici uputio hrvatskom Ministarstvu pravosuđa inicijativu da Paravinja tu kaznu odsluži u Hrvatskoj. Srbijansko pravosuđe traži da se o tome odluči po hitnom postupku jer početkom sljedeće godine Paravinju od zatvora spašava apsolutna zastara.
Nema jedinstvenog stava
Kako do tog vremena neće biti pravomoćne presude kojom je na šibenskom sudu osuđen na četrdeset godina zatvora za ubojstvo i pokušaj silovanja Antonije Bilić, to bi značilo da će Paravinja najprije početi izdržavati kazne za silovanje na području Inđije i pokušaj silovanja na području Nove Pazove, u kojoj je i živio. No, hoće li u zatvoru po toj presudi provesti samo mjesec-dva, pa se izvući zbog zastare, pitanje je na koje odgovor još nije poznat. Naime, o tome odlučuje sudac izvršenja, a u našoj praksi nema jedinstvenog stava što učiniti u takvoj situaciji. Poznato je da su, primjerice, molbe zatvorenika za prekidom kazne zbog apsolutne zastare o kojima je odlučivao zagrebački sudac izvršenja bile odbijene, ako se počelo s izvršenjem kazne.
I dok Paravinja čeka što će naše Ministarstvo pravosuđa odlučiti o srbijanskoj presudi, on u šibenskom zatvoru i dalje boravi – privremeno. Na njega najviše prava polaže pravosuđe BiH na čijem je teritoriju i uhićen i gdje je pravomoćno osuđen na dvije godine i deset mjeseci zatvora zbog pokušaja silovanja na Palama.
– Onoga dana kad presuda postane pravomoćna, hrvatske vlasti dužne su Paravinju vratiti u BiH, gdje treba nastaviti izdržavati kaznu za pokušaj silovanja. No, postoji mogućnost da BiH tu kaznu ustupi Hrvatskoj na kojoj je da pokrene inicijativu za takvim rješenjem – rekao nam je Nikola Sladoje, pomoćnik ministra pravosuđa BiH.
Kraća robija
Veliki su izgledi da Paravinja sve tri kazne odsluži u Hrvatskoj. No, potvrdi li se presuda od četrdeset godina zatvora, to će ujedno biti i zakonski maksimum koliko može provesti iza rešetaka jer će se kazne objedinjavati. Kad bi svaku kaznu izdržavao pojedinačno u zemlji u kojoj je osuđen, na robiji bi proveo sedam godina dulje.