Prije 20. stoljeća meteorolozi u SAD-u imena uragana dodjeljivali su prema datumima i lokaciji
Uragan Sandy na vratima je SAD-a, a mnogi se u takvim trenucima zapitaju tko daje imena tim olujama i zašto se one nazivaju ljudskim imenima?
U vremenima kada su se uragani i oluje počeli pratiti i bilježiti, ljudi koji su se time bavili pokušali su pronaći način kako da ih identificiraju i zabilježe. Prije 20. stoljeća meteorolozi u SAD-u imena uragana dodjeljivali su prema datumima i lokaciji kad su se i gdje dogodili. Tako postoji uragan Praznik rada 1935., oluja Galveston 1900. ili, na primjer, uragan Velika jezera 1913. godine.
U Australiji je pak istovremeno meteorolog Clement Wragge olujama davao imena prema slovima grčkog alfabeta ili po likovima iz grčke i rimske mitologije, a poslije i po imenima ljudi.
Tijekom Drugog svjetskog rata prognostičari koji su radili za mornaricu ucrtavajući oluje na karte davali su im imena svojih djevojaka i supruga, a tu je praksu poslije, nakon rata, preuzela i novoosnovana Nacionalna meteorološka služba SAD-a koja je od 1953. godine neformalno počela davati ženska imena uraganima.
Taj su američki primjer poslije preuzele i druge meteorološke službe u svijetu. Šezdesetih i sedamdesetih godina ženske udruge bunile su ističući da nije u redu davati ženska imena nečemu što predstavlja katastrofe, uništavanje života i zajednica. Kritike su djelomično prihvaćene pa se od 1979. godine uraganima dodjeljuju i muška imena.
Od tada se imena uraganima dodjeljuju na osnovu lista koje rotiraju svakih šest godina, no neka su imena zbog razornosti uragana i velikog broja stradalih umirovljena, poput Katrine iz 2005. godine i uragana Andrew iz 1992. godine.