Četvrta edukacija s ciljem poboljšanja rada nadzornih službi Javnih ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode u ekološkoj mreži na području Dalmacije održat će se u četvrtak i petak . Edukacija se provodi putem projekta COAST Programa Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) u suradnji s Ministarstvom zaštite okoliša i prirode (MZOiP) te Državnim zavodom za zaštitu prirode (DZZP).
Kao i prethodne tri edukacije, i ova radionica će se sastojati od praktičnog i terenskog dijela.
Teoretski dio radionice održat će se u četvrtak, 25. listopada 2012. godine od 09.00 -12.00 sati u hotelu “Kolovare”.
Predavanja na radionici održat će Katica Bezuh, viša inspektorica zaštite okoliša i prirode (MZOiP) te predstavnici DZZP-a: Aljoša Duplić, voditelj Odsjeka za introdukciju i reintrodukciju i Ivana Plavac, voditeljica Odsjeka za ekološku mrežu.
Na radionici nadzornici će biti upoznati sa novostima koje će po pitanju njihovih ovlasti i obveza u ekološkoj mreži donijeti pristupanje Hrvatske u EU, proglašavanje europske ekološke mreže NATURA 2000 i donošenje novog Zakona o zaštiti prirode. Također, nadzornicima će se pojasniti njihova uloga u monitoringu (praćenju stanja) očuvanosti vrsta i staništa na području ekološke mreže te negativan utjecaj stranih invazivnih biljnih i životinjskih vrsta na ekološku mrežu kao i na cjelokupnu bioraznolikost.
Terenska edukacija obuhvaća obilazak odabranih lokacija ekološke mreže u Zadarskoj županiji. Prvog dana, nakon teoretskog djela, slijedi posjet Ninskoj laguni te rubnom djelu PP Vransko jezero. Drugi dan (polazak je u 08.30 sati iz Zadra) obuhvaća obilazak Kolanskog blata i uvale Dinjiška na otoku Pagu. Nadzornici će na navedenim lokacijama imati priliku naučiti prepoznati koje vrste zahvata, radnji i aktivnosti mogu imati negativne posljedice na ciljeve očuvanja ekološke mreže te kako u takvim slučajevima trebaju postupati, odnosno koje zakonske mjere primijeniti.
Radionica je nastavak edukacija za nadzornike u Javnim ustanovama koje upravljaju zaštićenim područjima prirode započetih prošle godine. Prethodne radionice kojima su „pokrivene” tri dalmatinske županije (Splitsko-dalmatinska, Dubrovačko-neretvanska, Šibensko-kninska) s različitim temama su aktualizirale pitanje zaštite, upravljanja i nadzora ekološke mreže u cilju pripreme nadzornih službi za nove zahtjevne zadatke i prepoznavanje njihove uloge u institucionalnoj mreži sustava zaštite prirode.
Ovom, četvrtom radionicom bit će obuhvaćena Zadarska županija koja ima 65,20 % (237,733,91 ha) površine pod nacionalnom ekološkom mrežom.
Projekt COAST provodi se u sve četiri dalmatinske županije – Zadarskoj, Šibensko-kninskoj, Splitsko-dalmatinskoj i Dubrovačko-neretvanskoj – s financijskom podrškom od oko sedam milijuna američkih dolara Globalnog fonda za okoliš (GEF). Projekt COAST provode Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva u suradnji s Programom Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP). Partneri projekta su razvojne agencije četiriju dalmatinskih županija. Kroz Program poticanja zelenog poduzetništva, u suradnji s četirima dalmatinskim županijama i njihovim razvojnim agencijama, Projekt COAST pruža financijsku i tehničku potporu očuvanju biološke i krajobrazne raznolikosti u ključnim djelatnostima u Dalmaciji: poljoprivredi, turizmu, ribarstvu i marikulturi. U suradnji sa Splitskom i Jadranskom bankom projekt potiče zeleno poduzetništvo.