ZADAR– Za dar. Bilo je to 20. listopada 1991. U 16.14 sati. Mnogim pripadnicima Gradskog bataljuna i nakon 21 godine živo je sjećanje na trenutak kada je oformljana ta postrojba od onih Zadrana koji su tijekom ljeta blokirali utvrde JNA u samom gradu, a potom držali obranu Zadru.
Gradski bataljun ustrojen je od pripadniok Štaba Istok, Centar, Zapad najprije kao samostalni Bataljun obrane grada Zadra sa zadaćom osiguranja i obrane samog grada.
Pripadnici bataljuna položili su prisegu na prvoj crti bojišnice i to Bilom brigu u predahu između svakodnevnih neprijateljskih napada kako na crtu obrane tako i na sam grad. U to vrijeme glavnu snagu neprijatelja čine ročni vojnici koji svakodnevno bježe na hrvatsku stranu.
Tijekom studenoga 1991. nekoliko pripadnika 2. čete samoinicijativno odlazi u Rijeku i riskirajući svoje živote, iz minirane vojarne JNA na Grobničkom polju izvlači desetak minobacača 82 i 120 mm, bestrzajne topove zajedno s većom količinom streljiva. Oružje se za bojevu uporabu osposobljava u tvornici SAS i vojarni K3, nakon čega se formira minobacačka četa bataljuna. Od tada, na svaku topničku provokaciju neprijatelju se uzvraća odgovarajućom vatrom, podsjeća Zadarski list.
Osim obrambene zadaće, bataljun izvodi i izviđanja i diverzantske upade, pokušava uništiti tenkove koji često djeluju po hrvatskim braniteljima, ali najviše po samom gradu.
Kao samostalna postrojba bataljun prestaje postojati 31. prosinca 1992.. godine, a od 1. veljače 1992. postaje 1. bojna 159. brigade HV-a s istom zadaćom, obrana grada Zadra, koju uspješno izvodi do preustroja HV-a u ljeto 1992.