LJUBLJANA – Vodeći slovenski predsjednički kandidati pozdravili su u četvrtak napore slovenske i hrvatske vlade da se dogovore o arbitraži za granicu. "Drago mi je da dolazi do pomaka i želim da to uspije", rekao je u razgovoru za RTV Slovenija Alojz Peterle, nezavisni kandidat kojega podržavaju stranke desnog centra u vladi premijera Janeza Janše, o intenzivnom dijalogu dviju vlada i sastanku koji će u nedjelju imati premijeri Janez Janša i Ivo Sanader na Bledu.
Peterle je dodao da se pomak u rješavanju vidi iz iz toga što i slovenska i hrvatska vlada rade "po istoj proceduri" i za rješenja traže suglasnost političkih stranaka.Na pitanje da li bi Slovenija trebala prihvatiti arbitražu i u slučaju da ishod za nju bude nepovoljan, Peterle je rekao da se potrebno dogovoriti o predmetu arbitraže, a onda presudu poštovati, te da je u postizanju dogovora potrebna mudrost na obje strane.
"No, jasno je da Slovenija ne može ići (na arbitražu) po nešto što je imala", rekao je Peterle u vezi mogućnosti da joj ne pripadne cijeli Piranski zaljev.Na pitanje o arbitraži odgovarali su i kandidati ljevice Mitja Gaspari i Danilo Tuerk (čit. Tirk).
Gaspari je rekao da je umjereni optimist u vezi sadašnjeg intenzivnog dijaloga vlada, ali da je za arbitražu potrebno ispuniti preduvjete.
"Nemam osjećaj da su ti preduvjeti ispunjeni, a za arbitražu je potrebna i volja obiju država", rekao je Gaspari.
Da je put prema arbitraži vrlo "kompleksan", ocijenio je i predsjednički kandidat Danilo Tuerk, dodajući da je sadašnji proces traženja rješenja ipak "poticajan" i dobar znak da bi dvije države mogle doći do međusobnog sporazuma za arbitražu.Ako se arbitražna presuda jednom donese, onda je jasno da bi se morala poštovati, ocijenio je Tuerk.
Najskeptičniji prema sadašnjem dijalogu slovenske i hrvatske vlade bio je Zmago Jelinčič koji je u četvrtak osigurao potpise triju zastupnika svoje stranke, pa za predsjedničku kandidaturu ne mora sakupljati potpise građana, na što su se odlučili Gaspari, Peterle i Tuerk.
Na pitanje da li bi prihvatio podjelu Piranskog zaljeva ako bi arbitraža tako odlučila, Jelinčič je rekao da je uvjeren da se to neće dogoditi, ali da se granično pitanje s Hrvatskom neće riješiti još najmanje pet godine. Probleme granica Hrvatske sa svim susjednim državama trebalo bi rješavati na međunarodnoj konferenciji, rekao je Jelinčič, dodajući da je Hrvatska "nasljednica NDH" i da je za vrijeme Jugoslavije "nagrabila mnogo teritorija" jer su njeni komunisti bili najutjecajniji. Jelinčiču analitičari pripisuju malo mogućnosti za uspjeh na predsjedničkim izborima