Sve BAT-ove tvrdnje i sve o čemu su pisali i zadarski novinari oko blokada i ometanja ulaska ovog proizvođača na područje Hrvatske preko Tvornice duhana Zadar, pokazuju se točnima. Nažalost, s debelim godinama zakašnjenja i kada to više nikome ništa ne znači.
U upravnom sporu tužitelja Adris grupa d.d. iz Rovinja i TDR d.o.o. iz Rovinja, protiv rješenja tužene Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja, radi zaštite tržišnog natjecanja, odbijena je tužba Rovinja.
Osporenim rješenjem tuženog tijela utvrđeno je da je poduzetnik Tvornica duhana Rovinj d.d. sprječavao pristup tržištu proizvodnje i prodaje duhanskih proizvoda na području Republike Hrvatske poduzetniku British American Tobacco Investments (BAT), te je time narušio slobodno tržišno natjecanje zlouporabom monopolističkog položaja na tom tržištu.
Nadalje je utvrđeno da je zlouporaba tog položaja trajala od 15. siječnja do 16. travnja 1999. godine. Utvrđeno je da je Tvornica duhana Rovinj d.d. sprječava tužitelj tržištu primarne prerade duhana poduzetniku BAT, te mu je zabranjeno daljnje monopolističko djelovanje, odnosno postupanje kojim bi se mogao zlouporabiti monopolistički vladajući položaj te je tužitelju naloženo plaćanje troškova postupka poduzetniku BAT-u u iznosu od 103.374,00 kn.
Obrazloženje ove odluke ima nekoliko strana i gotovo je jednako toliko dugo koliko je BAT čekao na pravdu. U međuvremenu je drugi svjetski proizvođač cigareta koji je na ovom području imao zaposlene ljude i izgrađenu suvremenu tvornicu od svega odustao. Naime, ovaj je spor tek jedan od vođenih i istina je da je nakon sedam-osam godina potvrđeno da je sve što su tada u BAT-u isticali kao problem na kraju i tako presuđeno. Jedino što BAT nije izdržao, Zadar ostao bez supersuvremene tvornice i radnika.
Zadnja točka na "i" njihovog odlaska bila je također vezana za jednu od niza tadašnjih apsurdnih sudskih odluka. Ne ulazeći u sada samo zamorne detalje, valja konstatirati "Kasno Marko na Kosovo stiže", jer zadarskom gospodarstvu nikakva nova rješenja više ne mogu pomoći. Sve ostalo pitanje je pravosuđa i pravne države i sadašnjih problema Hrvatske na tom poglavlju pregovora s EU, a ovo svakako spada u ilustracije onog oko čega se sporimo.
Sjetimo se da je tada visoki Trgovački sud utvrdio da je od predviđenih približno 18 milijuna kuna TD Zadar uplaćeno približno 80.000,00 kn manje sredstava (tečajne razlike) pa je povećanje temeljnog kapitala TDZ-a poništeno.
Zainteresiranoj stranci je teško i zamisliti da bi bilo koji drugi dioničar TDZ-a vodio skupi višegodišnji sudski spor zbog 80.000,00 kn i tako blokirao investiciju u društvo, čiji je i sam dioničar koja je vrijedna 50 milijuna eura da posrijedi nije bio interes tužitelja da po svaku cijenu eliminira konkurenciju, kaže se sada.
Na taj način tužitelj je izravno i prije ulaska zainteresirane stranke na domaće tržište protupravno i bez obzira na akte tuženika i važeće propise o tržišnom natjecanju, želio steći takav položaj u Tvornici duhana Zadar d.d., koji će mu omogućiti da na skupštini spriječi dokapitalizaciju TDZ-a.
Iz spisa predmeta je razvidno da je rješenjem tuženog tijela utvrđeno kako je poduzetnik Tvornica duhana Rovinj d.d. narušio slobodno tržišno natjecanje zlouporabom monopolističkog položaja.
Naime, postupci i djelovanja Tvornice duhana Rovinj d.d., kako izravna tako poduzeta putem povezanih društava, imali su za cilj spriječiti pojavu novog takmaca na tržištu proizvodnje i prodaje cigareta. U tome se u konačnosti i uspjelo.