Muzejska savjetnica NMMU Dajana Vlaisavljević u četvrtak će u Polivalentnoj dvorani Providurove palače, s početkom u 19 sati, održati predavanje „Slikar Iso Kršnjavi i prva generacija hrvatskih minhenovaca”.
Iso Kršnjavi (1845. – 1927.) ključna je osoba društveno kulturnog života kraja 19. i početka 20. stoljeća. Poznat je kao pokretač brojnih kulturnih institucija u Hrvatskoj te kao ministar u Kuhenovoj vladi. Međutim manje je poznata činjenica da je bio i uspješan slikar. Njegov opus sagleda se u okviru prve generacije hrvatskih studenata minhenske akademije, zajedno s djelima Nikole Mašića (1852. – 1902.) i Ferde Quiquereza (1845. – 1893.) koji su otvorili put realizmu u hrvatskom slikarstvu.
Studij slikarstva započeo je u Beču na nagovor profesora Rudolfa Eitelbergera (1817. – 1878.), koji se smatra ocem bečke škole povijesti umjetnosti, kao praktičnu dopunu slikarstvu povijesti umjetnosti. Nastavivši studij u Münchenu posredno se upoznaje sa suvremenim europskim likovnim kretanjima koja mu inače konceptualno nisu bila bliska, ali intuitivno „ispravno shvaća realizam Leibla”, što mu priznaje i Ljubo Babić. Predavanjem će se publika moći upoznati s Kršnjavijevim slikarskim opusom, od najranijih djela kao što je to npr. Zima, 1865., djela nastalog prije odlaska na studij, pa do onih kojima je Kršnjavi bitno doprinio hrvatskom slikarstvu npr. Portret djevojke iz 1873.- 1874. Većina Kršnjavijevih radova čuva se u NMMU.
Program je u organizaciji Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti, u suradnji s Narodnim muzejom Zadar, a uz potporu Grada Zadra. Ulaz na predavanje je besplatan.