ZAGREB – Predstavljajući Izvještaj o stanju ljudskih prava seksualnih i rodnih manjina u protekloj godini, predstavnici Pravnog tima udruga Iskorak i Kontra istaknuli su kako su vidljivi pozitivni pomaci, a kao najozbiljnije kršenje ljudskih prava izdvojili su postupanje policije u slučajevima vezanima uz manifestaciju Zagreb Pride 2007.
Pozitivni pomaci vidljivi su u povećanju prijava nasilja i diskriminacije udrugama za zaštitu spolnih i rodnih manjina, ali policija, kojoj su prijavljeni brojni slučajevi, nije podnijela ni jednu kaznenu prijavu, rekli su predstavnici Iskoraka i Kontre. Zaključuju da policija nema namjeru sankcionirati zločine iz mržnje nad seksualnim i rodnim manjinama, niti, kako su rekli, homofobične ispade u vlastitim redovima.
Od 32 kaznena djela vezana uz zločin iz mržnje, policija je samo za dva navela da su motivirana spolnom orijentacijom, dok je Pravni tim dviju udruga zabilježio 18 tako motiviranih djela.
– Sve više osoba javlja se Pravnom timu tražeći zaštitu zbog kršenja prava, a najviše je kaznenih predmeta, odnosno nasilničkog ponašanja, rekao je koordinator Iskoraka – Centra za prava seksualnih i rodnih manjina Kristijan Grđan.
U protekloj godini obratile su im se ukupno 23 osobe, a u 18 slučajeva radilo se o prijavi za nasilničko ponašanje počinjeno zbog spolne orijentacije.
– Većina i dalje ne prijavljuje takve incidente zbog nepovjerenja u hrvatski pravni sustav. Ne vjeruju da će se bilo što promijeniti i počinitelji biti otkriveni i kažnjeni, dodao je Gržan.
Koordinatorica Lezbijske grupe Kontra Sanja Juras upozorila je na postupke policije vezane uz Zagreb Pride 2007. gdje, rekla je, unatoč velikom broju evidentiranih slučajeva fizičkog nasilja koji su policiji i prijavljeni, policija nije podnijela niti jednu kaznenu prijavu. Naglašava da ni prijavu za napad "molotovljevim koktelom" nije podnijela policija, nego Državno odvjetništvo.
-Tada je načelnik Policijske uprave zagrebačke Marijan Tomurad rekao "ako netko želi podnijeti kaznenu prijavu, to može sam učiniti'", kazala je.
Kao primjer policijskih homofobičnih istupa navodi da su policijski službenici vrijeđali sudionike Zagreba Pridea koji su prijavili nasilne incidente i to ne samo na osnovi spolne orijentacije već i na osnovi nacionalne pripadnosti prema slovenskim državljanima koji su sudjelovali na Prideu. U gotovo svim policijskim postajama doživljavamo homofobične ispade, upozorila je Juras dodavši kako se radi o komentarima ili ismijavanju.