Od 2002. godine Međunarodna organizacija rada (MOR) donijela je odluku da se 12. lipnja obilježava kao Svjetski dan protiv dječjeg rada. U ovom trenutku 218 milijuna djece u dobi od 5 do 14 godina širom svijeta prisiljeno je raditi, , stoji u priopćenju Nezavisnih hrvatskih sindikata.
Najviše djece, njih 122 milijuna, radi na području Azije i Tihog oceana, međutim dječji je rad prisutan i u mnogim industrijskim zemljama. Čak 126 milijuna djece radi na opasnim poslovima. Njih 1.2 milijuna žrtve su prodaje, a oko 300.000 djece sudjeluje kao vojnici u oružanim sukobima širom svijeta.
Djeca su prisiljena raditi jer njihov opstanak i opstanak njihovih obitelji ovise o njihovom radu. Djeca koja sve to prežive i uspiju odrasti, često nakon 30. godine starosti fizički više nisu u stanju raditi jer su potpuno istrošeni ljudi pa ih nakon toga izdržavaju njihova djeca, radeći nerijetko isti posao.
Ovogodišnji Svjetski dan protiv dječjeg rada posvećen je obrazovanju kao ključnom čimbeniku u borbi protiv dječjeg rada. Školu ne pohađa oko 72 milijuna djece u dobi kad bi trebala krenuti u osnovnu školu.
Pristup bilo kakvom obliku obrazovanja toj je djeci gotovo nemoguć pa su, ako odrastu, i zbog toga osuđena na doživotno siromaštvo, najniže, najteže i najslabije plaćene oblike rada.
Ako je objektiv skrivenog fotoaparata pri šivanju u nekom skrivenom pogonu tekstilne tvornice, u nekoj dalekoj zemlji uhvatio malodobne djevojčice sa kvačicama na kapcima kako im se od premorenosti ne bi zatvorili, ne treba li to kod nas uz sažaljenje probuditi i opravdani bijes? Tjera li nas to da se zapitamo ima li toga i negdje bliže?!, između ostalog stoji u priopćenju NHS-a.