MURTER – Treću godinu zaredom traje sustavno istraživanje ostataka novovjekovnog brodoloma s vrlo bogatim i raznolikim materijalom iz druge polovice 16. stoljeća na lokalitetu Mioka na južnoj strani otoka Murtera.
– Ove smo godine zaključili istraživanje središnjeg dijela lokaliteta s najbogatijim kulturnim slojem. Našli smo potpuno sačuvane satove s malim kompasima u sredini, živu u pukotini stijene, koja se koristila u ogledalima, cijeli paket prstenčića od mesinga s krunicom od staklene paste, utega za zlatarske vage, dijelove vaga i kamenčića-oblutaka od pirita, koji se naziva i lažno zlato, koji su se najvjerojatnije koristili za izradu bižuterije – rekao je Igor Miholjek, voditelj Odjela za podvodnu arheologiju Hrvatskoga restauratorskog zavoda i istraživanja.
Iz dosadašnjih istraživanja poznato je da je potopljeni brod prevozio metalne predmete najvjerojatnije iz Nürnberga jer je nađeno gotovo 4000 noževa i staklo iz Venecije. Brod je plovio vjerojatno za Tursku, a nagoreno brodsko drvo upućuje na zaključak da je kod Murtera stradao od gusarskog prepada. Kao specifičnost ove i svih dosadašnjih akcija na Mioki, Miholjek navodi vađenje kompletnog pijeska s tridesetak četvornih metara dna, koliko su ronioci u desetak dana obradili, na površinu. Istaknuo je da to dosad nitko u svijetu nije radio, a ovdje se pokazalo kao nužnost zbog karakteristika nalaza koji se uglavnom sastoji od sitnih predmeta što su pod vodom uglavnom oku nevidljivi, poput staklenih perlica, pribadača i malih utega za zlatarske vage.
– Materijal ide na desalinizaciju, restauraciju i konzervaciju u Centar za podvodnu arheologiju u Zadru. Nakon znanstvene obrade bit će izložen u Gradskom muzeju ili nekom drugom mjestu u Šibeniku jer je običaj da se materijal nađen na određenom području i vrati na to područje – pojasnio je Miholjek.