OSIJEK – Na Županijskom sudu u Osijeku nepravomoćno je osuđen Antun Gudelj na jedinstvenu zatvorsku kaznu od 20 godina za ubojstvo načelnika osječke policije Josipa Reihl-Kira (20 godina), Gorana Zobundžije (20 godina), Milana Kneževića (20 godina) i teško ranjavanje Mirka Tubića (10 godina), 1. srpnja 1991. Antunu Gudelju to je treće suđenje za isti zločin. Na 20 godina zatvora osuđen je u odsutnosti 1994. Nakon što je iz Australije izručen Hrvatskoj 1996., na njega je primijenjen Zakon o oprostu 1997. Ustavnom tužbom novo suđenje potaknula je udovica Josipa Reihl-Kira, Jadranka Reihl-Kir. Hrvatskom pravosuđu Antun Gudelj, koji je živio u Australiji, izručen je u srpnju prošle godine, od kada se nalazi u osječkom zatvoru.
U ponovljenu postupku protiv Antuna Gudelja, koji se na Županijskom sudu u Osijeku vodi od listopada prošle godine, održano je 19 sudskih ročišta te je saslušan mnogo svjedoka.
Zamjenik županijskoga državnog odvjetnika Dražen Križevac istaknuo je kako je u dokaznom postupku ustvrđeno da je Gudelj znao za pregovore s pobunjenim Srbima na koje je išao načelnik osječke policije Josip Reihl-Kir i predstavnici osječke lokalne vlasti te da je prije nego što je počinio djela bio vidljivo uznemiren jer je čuo priče da su mu navodno oca odveli četnici. Dodao je kako je utvrđeno i da nije zaustavio vozilo u kojem su bili ubijeni Kir i ostali, već da je odmah otvorio rafalnu paljbu i ispucao 30 metaka. Zatražio je da se Gudelj proglasi krivim i da mu se izrekne primjerena kazna te je prema promijenjenoj optužnici od 19. lipnja ove godine djelo okvalificirano kao bezobzirna osveta.
Domagoj Rešetar, odvjetnik Antuna Gudelja, u završnoj je riječi naglasio kako je više svjedoka koji su bili na mjestu događaja na nadzornoj točki u Tenji potvrdilo da je Gudelj ondje bio kao pripadnik pričuvnoga policijskog sastava te da je imao ovlasti zaustaviti svako vozilo, a ako se ne zaustavi, čak i pucati. Načelnik policije, ostali ubijeni i ranjeni Tubić vozili su se u civilnom vozilu, a ni Gudelj, kao ni ostali pričuvni i redoviti policajci na nadzornoj točki, nisu znali ni za kakve pregovore s pobunjenim Srbima u Tenji.
Nakon glavne rasprave Jadranka Reihl-Kir novinarima je izjavila da je razočarana suđenjem jer nisu saslušani svjedoci koje sud nije prihvatio -Nevenka Mesić i Slavko Degoricija. Nije bila na izricanju presude.