TOYAKO – Šerfovi država i vlada industrijski najrazvijenijih zemalja i Rusije (G8) na sastaku u Japanu postigli su dogovor koji predviđa smanjivanje stakleničkih plinova najmanje za polovicu do 2050., izjavio je predsjednik japanske vlade Yauso Fukuda u utorak na mjestu sastanka u Toyaku a prenose agencije. Dogovor znači da se Sjedinjene Američke Države po prvi put obvezuju na srednjoročno smanjenje emisije stakleničkih plinova.
SAD je godinama blokirao ostvarenje klimatskih ciljeva u okviru G8, jer smatra da u njemu trebaju sudjelovati i zemlje u razvoju poput Kine i Indije.
Predstavnici G8 namjeravaju se u Japanu sastati s predstavnicima zemalja u razvoju na takozvanom sastanku MEM kako bi zajedno s njima donijeli izjavu o zaštiti klime.
Osim toga, G8 podržava osnivanje dvaju fondova Svjetske banke radi borbe protiv globalnog zatopljenja, kojima će pridonijeti sa šest milijardi dolara.
Organizacija za zaštitu okoliša WWF kritizirala je dogovor G8 nazvavši ga nedovoljnim. Vođe G8 nisu uspjeli na sastanku na vrhu omogućiti napredak u međunarodnim pregovorima o klimi, priopćio je WWF u utorak. Cilj ograničavanja globalnih emisija ugljičnog dioksida za barem 50 posto do 2050. nije dovoljan, smatra WWF.