RIM – Projekcijom filma “L’uomo che ama”, u prijevodu “Muškarac koji voli”, s glumicom Monicom Bellucci u glavnoj ulozi, počeo je treći rimski međunarodni filmski festival koji traje do posljednjeg dana ovog mjeseca. Osim talijanske filmske dive Bellucci koja je još jednom svojim oblinama ostavila bez daha, te se na festivalu pojavila u društvu francuskog supruga Vincenta Cassela, u Vječni grad počeli su se slijevati svjetski poznati glumci i redatelji.
Al Pacinu nagrada za životno djelo
Oskarovac Al Pacino u Auditoriumu Parco della Musica primio je nagradu za životno djelo, ” Zlatni Marko Aurelije”, a priliku je iskoristio i kako bi premijerno predstavio film “Chinese Coffee”, svoj prvi redateljski uradak u kojem je istodobno i glavni glumac. “Ova nagrada je dobar podsjetnik na moj rad i stvari koje sam napravio”, rekao je Al Pacino prilikom primanja nagrade, a s njim su crvenim tepihom prošetali Mickey Rourke i Willem Dafoe. Osim njega, tu je nagradu primila i Gina Lollobrigida, talijanska filmska glumica i fotografkinja.
U konkurenciji 20 filova za glavnu nagradu naći će se i “Pride and Glory” redatelja Gavina O’Connora s Edwardom Nortonom i Colinom Farrellom u glavnim ulogama, te francusko-kambodžanski film “Brana na Pacifiku” s francuskom glumicom Isabelle Huppert u glavnoj ulozi. Uz šest talijanskih, pet francuskih i dva filma iz Njemačke i Poljske, natjecat će se i britanski, ukrajinski, portugalski, belgijski, ruski, južnokorejski i samo jedan američki film. Tijekom desetodnevnog festivala gledatelji će moći uživati u ukupno 150 filmova uključujući i one za djecu te retrospektive.
UN-ov film “Huit/Eight”
Jedan od najočekivanijih filmova je povijesna drama “The Duchess”, redatelja Saula Dibba s Keirom Knightley i Ralphom Fiennesom u glavnim ulogama. Na trećem po redu međunarodnom filmskom festivalu u Rimu bit će prikazan i “Huit/Eight”, film o borbi protiv siromaštva kojeg su podržali Ujedinjeni narodi, a kojeg je režiralo osam redatelja među kojima su i Jane Campion, Gael Garcia Bernal, Gus Van Sant i Wim Wenders. Cilj filma je svijet podsjetiti na siromaštvo i problem s AIDS-om.
Svoje mjesto na trećem filmskom festivalu našli su i neki politički filmovi poput “Good” redatelja Vicentea Amorima koji govori o usponu nacizma, “Opium War” afganistanskog redatelja Siddiqa Barmaka, te film o mafiji “Galantuomini” talijanskog redatelja i scenarista Edoarda Winspearea rođenog u Klagenfurtu, Austrija. Prikazat će se i dva njemačka filma koji govore o terorizmu ekstremne desnice u razdoblju od 1968. do 1977. godine, “Baader Meinhof” i “Schattenvelt”. Svi navedeni filmovi, tj. njihovi redatelji, bore se za nagradu u kategorijama najbolji film, najbolji glumac i najbolja glumica.
31. listopada trećeg po redu rimskog međunarodnog filmskog festivala zatvorit će talijanski film “L’Ultima Pulcinella”. Prije tri godine na ideju o ovom festivalu došao je gradonačelnik Rima, čelnik Demokratske stranke i veliki ljubitelj filmova Valter Veltroni. Kad je razmišljao na koji način od Rima stvoriti Hollywood u malom, pored velikog venecijanskog filmskog festivala kojem je teško konkurirati, odlučio se ipak na festival u Rimu u nadi da će kroz koju godinu dosegnuti nivo velikih međunarodnih festivala.