OPATIJA – U organizaciji Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika Hrvatske obrtničke komore (HOK) jučer je organiziran 21. Kongres ugostitelja i turističkih djelatnika.
Domaćin ovogodišnjeg Kongresa bila je Obrtnička komora Primorsko-goranske županije.
Na ovom tradicionalnom stručnom skupu, sudjelovalo je nekoliko stotina obrtnika ugostitelja i turističkih djelatnika, predstavnika resornih ministarstava i nadležnih institucija, gradskih i županijskih vlasti i komorskog sustava.
Na Kongresu, kroz stručna izlaganja i raspravu, razmotrena su aktualna pitanja vezana uz ugostiteljsku i turističku djelatnost: nova zakonska regulativa, izobrazba stručnih kadrova, zapošljavanje u ugostiteljstvu, zabrana pušenja, financiranje u turizmu i ugostiteljstvu, aktivnosti i programi Ministarstva turizma za ugostiteljstvo, analiza stanja u sektoru turizma i ugostiteljstva, novi projekti gastro ponude i slično.
Obrtnici ugostitelji i turistički djelatnici dali su konkretne prijedloge za unapređenje poslovanja, podizanje ugostiteljskih usluga, kao i turističke ponude u cjelini.
Temeljem izlaganja predsjednika Ceha, Vilija Šaina, ali i ostalih sudionika elaborirano je nekoliko bitnih zaključaka.
Navedeno je kako će se realizirati edukacijski seminari u suradnji s Ministarstvom zdravstva i socijalne skrbi. Također istaknuto je kako će se kvalitetna radna snaga morati uvoziti kako bi se omogućilo zapošljavanje te radne snage po potrebi. Obrtnici su naglasili i kako Vlada RH mora ozbiljno pristupiti problemu smanjenja stope PDV-a u ugostiteljstvu na 6%. Turistički su djelatnici naglasili i kako žele predstavnike svoje struke viđati i u turističkim vijećima na državnoj i lokalnoj razini.
Ugostitelji su akcentirali i potrebu za stalnim usavršavanjem i edukacijom u cilju opremanja i osuvremenjivanja ugostiteljskih objekata, a prema zakonu o zabrani pušenja iskazali su suglasnost u nastavku svih dosadašnjih aktivnosti poduzetih od strane Ceha u pogledu izmjena Zakona o ograničavanju uporabe duhanskih proizvoda.