ZAGREB – Hrvatski sabor današnje zasjedanje započeo je raspravom o prijedlogu Zakona o liječenju neplodnosti i postupcima oplodnje s biomedicinskom pomoći (OBMP). To je predložio Klub zastupnika SDP-a, koji želi konačno zamijeniti zastarjeli zakon iz 1978. godine, a neplodnim parovima kojih je 15 posto, oplodnju omogućiti u domaćim zdravstvenim centrima.
Naša medicina je u rangu svjetske, i do sada je medicinski potpomognutom oplodnjom rođeno 15.000 djece. Međutim, broj procedura svake godine opada, a parovi koji žele djecu odlaze izvan zemlje, rekao je u ime predlagatelja Mirando Mrsić.
Vlada, međutim, nije poduprla SDP-ov prijedlog, jer ga smatra nedorečenim i po predloženim rješenjima dvojbenim.
Državni tajnik u Ministarstvu zdravstva Ante Zvonimir Golem najavio je da će Vlada svojim zakonskim prijedlogom, koji će u najskorije vrijeme uputiti na javnu raspravu, puno bolje zadovoljiti standarde kontrole i kvalitete postupaka medicinski potpomognute oplodnje.
Upozorio je i da su se u postupcima liječenju neplodnosti do sada događale brojne zlouporabe. Stoga, kako je rekao Golem, Hrvatskoj treba zakon koji će onemogućiti da se takvo što događa. Treba osigurati da nema dvojbe čija je jajna ili sjemena stanica donirana, tko je odobrio postupak i tko je te stanice dobio.
Prijedlog nisu podržali ni vladajući saborski klubovi, a raspravu je obilježilo međusobno optuživanje na relaciji HSS-SDP.
HSS-ova Marijana Petir prozvala je predlagatelje da se igraju Boga, a SDP-ovci su uzvraćali da je njezino mišljenje o medicinskoj oplodnji na razini Srednjega vijeka.
Petir je upozorila kako je do danas, zbog pravne praznine u postupcima potpomognute oplodnje bilo zlouporaba, navodeći kao primjer Asima Kurjaka koji je, kako je rekla, bez znanja pacijentica ubacivao nešto svoje. Upozorila je i kako se prijedlogom ne nudi rješenje za sprječavanje eventualnog incesta.
Marin Jurjević (SDP) uzvratio je kako nije točno da su zakonskim prijedlogom ugrožena prava djeteta. Ono se prvo treba roditi, a vi ste protiv toga da se ono uopće rodi, rekao je Jurjević.
Miljenko Dorić (Klub HNS-a) ocijenio je kako je SDP napravio dobar posao i odličnu inicijativu, naglašavajući kako se u Hrvatskoj ova problematika danas još uvijek regulira zakonom iz 1978.
Prijedlog SDP-a podržao je i Vladimir Šišljagić (Klub HDSSB-a) izrazivši nadu da će se njime ubrzati predstavljanje Vladina prijedloga zakona.
Andrija Hebrang je ispred Kluba HDZ-a rekao kako neće podržati prijedlog SDP-a, iako kako je rekao, u njemu ima dobrih rješenja. No, upozorava kako prijedlog ne rješava sve zlouporabe kojih je u Hrvatskoj nažalost bilo.
OBMP je postupak postizanja začeća bez spolnog odnosa, a može se provoditi samo s namjerom da se rodi dijete.
Pravo na OBMP imaju muškarac i žena koji su u braku ili žive u izvanbračnoj zajednici, i koji prema iskustvu medicinske znanosti ne mogu očekivati da će ostvariti začeće spolnim odnosom i nije im moguće pomoći drugim postupcima liječenja neplodnosti. Iznimno, po zakonskom rješenju, pravo na OBMP imali bi bračni ili izvanbračni drugovi u slučaju kad se tim postupcima može spriječiti prenošenje teške nasljedne bolesti na dijete.
Na početku rada, jutros je prisegu položio novi zastupnik HDZ-a – bivši ministar policije Berislav Rončević, koji je u Sabor ušao na mjesto Miroslava Škore.