/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Table Normal”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}
ZADAR – Međunarodni je dan borbe protiv nasilja nad ženama. Tim povodom u Maloj vijećnici Doma Županije održan je Okrugli stol na temu „Borba protiv obiteljskog nasilja nad ženama“, kojoj su nazočili predstavnci Općinskog i Županijskog suda, PU zadarske, Centra za socijalnu skrb, Zadrske županije, gradova, brojnih udruga koje se bave ovom problematikom kao i saborska zastupnica Ingrid Antičević Marinović, dok se Ana Lovrin ispričala zbog neodgodivih obveza.
Predsjednica Odbora za ravnopravnsot spolova Zadarske županije Nevena Petani u uvodnoj je riječi naglasila da su žene iz svih društvenih slojeva žrtve nasilja u obitelji, kako uz njih pate i djeca te da su nužna veća financijska sredstva za prevenciju.
– Budite hrabre! Pomognemo li danas ovim skupom jednoj zlostavljenoj ženi, napravili smo puno, naglasila je Petani.
Ingrid Antičević Marinović upozorila je kako se u pravilu zlostavljanja događaju sustavno, a kaznena djela su tragični epilog. Poziva žene da na vrijeme reagiraju i potraže pomoć.
-Sve one koje su smogle snage nisu se pokajale, istaknula je Antičević Marinović. Dodala je kako se u situacijama u kojima se zlostavljane žene suočavaju s administrativnim teškoćama ne može sve svaliti na policiju i sudsvo, te kako je razumijevanje društva u cjelini iznimno značajno.
Nasilje u obitelji kao kazneno djelo uvedeno je prije osam godina, a maksimalna kazna iznosi pet godina zatvora. Predsjednik Općinskog suda Hrvoje Visković smatra kako smisao sankcije ne bi trebala biti samo zatvorska kazna već da se treba poraditi na resocijalizaciji. Ukazao je i na problem nedostatka materijalnih dokaza u ovakvim slučajevima pa se dokazivanja (ne)djela mahom svode na izjave, pritvora nema, a do pokretanja sudskog procesa osobe koje su prijavile nasilje nerijetko pod utjecajem okoline odustane od tužbe ili prethodnih iskaza. Rezultat svega su oslobađajuće presude.
Ravnatelj Centra za socijalnu skrb Tomislav Orlović je rekao kako je centar prošle godine 120 puta zabilježio slučajeve nasilja u obitelji u nazočnosti djece, a do današnjeg dana ove godine 113. Dvije su zakonske mogućnosti koje su centru ostavljene na raspolaganje; ulazak u obitelj i izricanje mjera o zabrani nasilničkog ponašanja kod “blažih“ oblika te kod grubljih nadzor nad roditeljskom skrbi. Ujedno je izrazio žaljenje informacijom koju je saznao uoči Okruglog stola kako će Zadarska županija zbog nedostatka sredstava i tijekom sljedeće godine biti jedna od rijetkih bez Obiteljskog centra.
Iako je obiteljsko nasilje na nacionalnoj razini u porastu u Zadru se u prvih deset mjeseci ove godine prvi puta bilježi pad broja prekršaja i kaznenih djela. Kada su ova potonja u pitanju bilo ih je 16,1 posto manje. U deset mjeseci prošle godine zabilježena su 93, a ove godine 84. Oštećene su 84 osobe od kojih 65 žena. U 39 slučajeva izvršitelji su bili muževi, u tri izvanbračni supruzi. Žene su zlostavljale svoje muževe u dva slučaja.