ZAGREB – Premijeru Ivi Sanaderu i užem kabinetu Vlade predloženo je da se u idućoj godini poštuje sporazum o plaćama koji u državnim i javnim službama predviđa rast plaća za 6 posto, a to znači i da deficit proračuna neće moći biti nula posto već će se kretati između 1,3 do 1,7 posto BDP-ja. Istaknuli su to na konferenciji za novinare u Banskim dvorima potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor i ministar financija Ivan Šuker. Prijedlog da se poštuje sporazum o plaćama Kosor i Šuker iznijeli su premijeru i užem kabinetu Vlade.
Slijedi borba za radna mjesta
Nakon što bude izviješteno o razgovorima sa sindikatima Ekonomskom vijeću na sutrašnjoj će sjednici biti predočen prijedlog proračuna za 2009. Nakon toga rasprava o proračunu se seli na sjednicu Vlade i ta bi se priča trebala zatvoriti, kazala je Kosor. Podsjetila je da je u pregovorima Vlada nudila nekoliko različitih prijedloga, ali da sindikati nisu prihvatili ni jedan.
Poštivanje sporazuma o plaćama u 2009. znači i da do prvotnog cilja o nula posto deficita proračuna nećemo doći, kazala je Kosor. Naše je stajalište da potrebe za daljnjim razgovorima nema, naglasila je te dodala kako slijedi borba za radna mjesta. Odbacila je i optužbe iz sindikata da Vlada nije dovoljno objasnili dubinu krize, gdje se planiraju smanjenja rashoda, koji bi se projekti usporili i slično.
Nema obraćanja MMF-u
Za povećanje plaća prema sporazumu bit će potrebno dodatnih 1,4 milijarde kuna, što znači da ćemo morati ići na deficit, kazao je Šuker. Deficit konsolidirane države u idućoj godini bit će iznad jedan posto. Vidjet ćemo točno koliko, deficit neće biti veći od 1,7 posto, kretat će se u granicama 1,3 do 1,7 posto BDP-a, izjavio je Šuker koji nije želio iznositi nikakve preciznije brojke o prijedlogu proračuna za iduću godinu. Dodao je kako će to biti veliki napor u uvjetima gospodarskog rasta oko dva posto i inflacije 3 do 3,5 posto.
Na upit da li se u situaciji otežanog zaduživanja razmišlja i o obraćanju MMF-u i Kosor i Šuker odgovaraju – ne. Šuker smatra da hrvatska monetarna i fiskalna vlast i banke mogu iznaći mogućnosti za refinanciranje obveza koje dospijevaju i financiranje deficita.
Zdravstvu dio trošarina na cigarete
Najavio je i izmjene zakona o trošarinama na duhanske prerađevine, objašnjavajući da je to vezano i za zdravstvenu reformu, jer će se umjesto pet kuna povećanja cijene po kutiji cigareta ići na prijedlog da se 32 posto prihoda od trošarina na cigarete usmjeri Ministarstvu zdravstva.
Nije precizirao koliko bi točno bilo povećanje trošarine na cigarete, a koliko će to povećanje utjecati na cijene cigareta ovisi, kaže, o proizvođačima koji trebaju odlučiti da li će dio tog povećanja preliti na sebe ili sve na kupca.
Sindikati zadovoljni
Ako je istina da Vlada odustaje od zamrzavanja plaća u javnim i državnim službama, to je dobar znak da u ovoj državi ugovori postaju svetinja koja se neće kršiti, istaknuo je dopredsjednik Matice hrvatskih sindikata Vilim Ribić na današnjoj konferenciji za novinare. Vladino otkazivanje sporazuma o plaćama i kolektivnih ugovora (KU) predstavljalo bi gaženje temeljnog načela pravednosti za 240.000 javnih i državnih službenika koji bi jedini platili cijenu svih dubioza i propusta u ekonomskoj politici, ocijenio je Ribić.
S time se slažu i drugi sindikalni čelnici, pa je tako predsjednik Hrvatskog liječničkog sindikata Ivica Babić upozorio da bi otkazivanjem KU-a u javnim i državnim službama došli u pitanje svi KU-i u državi. Spomenka Avberšek iz Sindikata zdravstva i socijalne skrbi kaže kako su im kolege iz gospodarskih sindikata poručili: ne dopustite zamrzavanje plaća i otkazivanje KU-a jer smo idući mi na redu.
Što se tiče prijetnji da bi zbog inzistiranja sindikata na poštivanju sporazuma koji im jamči rast plaća za šest posto moglo doći do otpuštanja dijela državnih i javnih službenika, Ribić tvrdi da u tim službama ima vrlo malo segmenata s viškom zaposlenih. Hrvatska nema dovoljno učitelja, sveučilišnih profesora, liječnika i medicinskih sestara, a ni državnih službenika nema previše – Europska komisija čak je tražila zapošljavanje novih ljudi koji bi radili na pregovorima Hrvatske s EU-om, tvrdi Ribić.