ZAGREB – Hrvatski je sabor sinoć, na samom kraju zasjedanja, raspravio nekoliko zakona iz područja pravosuđa, među kojima i prijedlog izmjena Kaznenog zakona, a ministar pravosuđa Ivan Šimonović najavio je donošenje novog, suvremenog zakona do jeseni 2009.
“Nakon ovih izmjena, više neće biti točna ona cinična izreka, izrečena u ovoj sabornici – ‘Ko je jamio, jamio. Vrijedit će – Tko ponovo pokuša jamiti, oduzet će mu se i ono što je prije jamio”, rekao je Šimonović.
Objasnio je da predloženi zakon omogućuje oduzimanje imovine stečene kaznenim djelom, s tim da se kod tzv. uskočkih predmeta smatra da je tako stečena cjelokupna imovina.
Predloženim izmjenama pojačava se program zaštite za one koji jesu ili će tek biti ispitani u postupku.
Uvode se kaznena djela javnog poticanja na terorizam i novačenje i obuka za terorizam.
Zakon se mijenja i u dijelu koji se odnosi na zaštitu djece i mladeži, pa će odgojne i druge ustanove koje rade s djecom imati pravo na uvid u kaznenu evidenciju za one koje namjeravaju zaposliti, ako su gonjeni za djela protiv djece i maloljetnika.
Ingrid Antičević-Marinović (SDP) sumnja, međutim, u efikasnost mjere oduzimanja imovine, jer, tvrdi, banke ni dalje USKOK-u neće morati podastrijeti podatke koje smatraju bankarskom tajnom.
Klubovi su podržali izmjene Zakona o kaznenom postupku kojim se, među ostalim, ukidaju istražni suci, a istragu će provoditi državni odvjetnik.
Nepodijeljenu podršku dobio je i prijedlog Zakona o kaznenim djelima protiv tržišta kapitala, a SDP-ovi zastupnici založili su se da takva inkriminacija uđe i u Kazneni zakon.
SDP-ovci su tražili i da se o ovim točkama raspravlja sutra ili idućih dana, no predsjedavajući Ivan Jarnjak (HDZ) je to odbio.
“Mafija se ne boji nikog, a mi o ovako važnom zakonu raspravljamo obnoć, da ne uznemiravamo mafiju”, rekla je Antičević-Marinović, na što joj je Ana Lovrin (HDZ) uzvratila kako zastupnici vrijedno rade u kasnim satima upravo kako bi pravosuđu što prije osigurali kaznenopravni alat za borbu protiv korupcije.
Raspravljen je i prijedlog izmjena Zakona o zemljišnim knjigama, po kojima će zemljišnoknjižni izvatci sadržavati i osobni identifikacijski broj građana.
Josip Leko (SDP) smatra kako to rješenje neće pridonijeti pravnoj sigurnosti, zbog odgođene primjene načela povjerenja u zemljišne knjige, a upozorio je i da će identifikacijski broj u idućem razdoblju imati samo dio građana pa će se, kaže, pojaviti dvije vrste izvadaka.
Sabor je u prvom čitanju raspravio i prijedlog novog Zakona o vodama, za koji Vlada tvrdi da će osigurati priključenje na vodovod za 400 tisuća novih potrošača, a oporba da će omogućiti privatizaciju voda.
Oporba upozorava da je odredba po kojoj je država vlasnik vodnih građevina, ali ne nužno i zemljišta na kojem su te građevine protivna Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.
Željko Vincelj (HNS) iz predloženog zakona iščitava i da se dio komunalnih poduzeća koja se bave i drugim djelatnostima više neće moći baviti distribucijom vode.
Sabor će sjednicu nastaviti sutra, u 9 sati.