ZAGREB – Hrvatska narodna banka (HNB) korigirala je svoju procjenu gospodarskog rasta u Hrvatskoj u 2009. s ranije predviđenih 2 posto na 1 posto, izjavio je na susretu s novinarima guverner HNB-a Željko Rohatinski.
U ovoj godini procjenjuje da će doći do usporavanja gospodarskog rasta na 2,5 posto (s 5,6 posto 2007.), da će inflacija u prosincu 2008. u odnosu na isti mjesec lani pasti na 4 posto, a prosječna godišnja stopa inflacije bit će oko 6,2 posto.
U središnjoj banci procjenjuju da će u 2009. biti teško ostvariti bilo kakav realan rast izvoza roba i usluga, a uvoz bi mogao pasti za 5 posto. Deficit tekućeg računa platne bilance, koji je u ovoj godini povećan na 11 posto, u idućoj će godini biti oko 9 posto BDP-a. U 2009., kaže guverner, očekuje se mali, ali ipak rast, no on će bitno ovisiti i o situaciji na financijskim tržištima u inozemstvu.
Ako bi se situacija u inozemstvu zaoštrila, ako se skroman rast zaduženja u inozemstvu ne bi ostvario, u tom slučaju HNB je spreman na dodatnu politiku kreiranja domaće likvidnosti, poručio je Rohatinski.
Rast ukupnih kredita (unutarnjega i vanjskog zaduženja), procjenjuje Rohatinski, u 2009. mogao bi biti prepolovljen, s oko 16 posto u ovoj na oko 8 posto u idućoj godini. To će, održi li se inflacija na razini do 3,5 posto, biti dovoljno da se spriječi recesija i da krediti budu više u funkciji gospodarstva, smatra guverner. Najavio je da će HNB i dalje braniti stabilnost tečaja te da je u tom smislu središnja banka spremna angažirati i dio svojih deviznih rezervi.
Rohatinski: Zasad ne treba aranžman s MMF-om
Rohatinski je rekao da Hrvatska zasad ne treba stand by aranžman s MMF-om. Uz odgovornu politiku u zemlji, uz pretpostavku da neće doći do kreditnog sloma u sferi zaduživanja u inozemstvu, za sada potrebe za stand by aranžmanom ne vidimo, kazao je Rohatinski.
Napominje da će za financiranje deficita tekućeg računa platne bilance vjerojatno biti potrebno i odgovarajuće smanjenje deviznih rezervi središnje banke, a bude li to eventualno više od planiranog, moglo bi imati negativne implikacije na kreditni rejting Hrvatske u inozemstvu i povjerenje štediša. Na rejting Hrvatske negativno bi se mogla odraziti i slovenska blokada pregovora o pridruživanju EU-u.