ZAGREB – Prema podacima Ministarstva financija, tržište svih vrsta igara na sreću tijekom ove godine bilježi porast, a samo u sportskim kladionicama tijekom prvih deset mjeseci ove godine uplaćeno je 3,886 milijardi kuna oklada. U istom razdoblju na račun dobitaka kladionice su igračima isplatile 3,120 milijardi kuna, pa su tako građani od početka godine u kladionicama ukupno izgubili 766,4 milijuna kuna, odnosno nešto više od 153.000 prosječnih plaća od 5000 kuna!
Budući da u Hrvatskoj posluje 12 trgovačkih društava koja organiziraju klađenje, znači da je svaka kladionica do kraja listopada u prosjeku ostvarila zaradu od klađenja u iznosu od 63,9 milijuna kuna.
U istom razdoblju prošle godine uplate od klađenja iznosile su 3,570 milijardi kuna, odnosno 316 milijuna kuna manje, dok su isplate iznosile 2,892 milijarde kuna.
Do kraja godine iznos uplata mogao biti i mnogo veći. Naime, kladionice su do kraja prosinca dužne dostaviti Ministarstvu rezultate poslovanja za mjesec studeni, a u siječnju za prosinac, tako da bi iznos uplaćenih oklada ove godine mogao iznositi više od četiri i pol milijarde kuna!
Usporedbe radi, za razdoblje od 1. siječnja do 31. prosinca 2007. godine uplate od klađenja iznosile su oko 4,33 milijarde kuna, dok su kladionice isplatile dobitke od oko 3,47 milijardi kuna.
Procjenjuje se da je u Hrvatskoj ima 50.000 patoloških kockara te oko 200.000 onih koji su u fazi problematičnog kockanja pred ovisnost. Da vlasnici kladionica na povećanu potražnju građana odgovaraju otvaranjem sve većeg broja uplatnih mjesta, potvrđuju i podaci nadležnog ministarstva. U Hrvatskoj trenutačno ima 12 trgovačkih društava registriranih za kladioničke igre s ukupno 2657poslovnica. Prema podacima Ministarstva financija, to je 240 poslovnica više nego prošle godine.
Što više oklada odgovara i državi, jer kladionice u proračun moraju mjesečno plaćati naknadu u iznosu od pet posto osnovice koju čini ukupni iznos uplate.
Državna je kasa na taj način od siječnja do kraja listopada na kladionicama zaradila nešto više od 194 milijuna kuna, a tijekom prošle godine gotovo 217 milijuna.
Dio prihoda raspodjeljuje za organizacije koje promiču razvoj sporta, pridonose borbi protiv droga i drugih oblika ovisnosti, bave se humanitarnom djelatnošću, problemima osoba s invaliditetom, te izvaninstitucionalnom naobrazbom i odgojem djece i mladih, odnosno pridonose razvoju civilnog društva. No, unatoč porastu broja ljudi koji kockaju, kao i ovisnika o kockanju, država zbog sve viših iznosa koji se uplaćuje u proračun nema interes obuzdati kockarske strasti.
Uostalom, i država sama organizira klađenje, jer se ono obavlja i u poslovnicama Hrvatske lutrije koja je državna tvrtka.
Na automatima će se prokockati milijarda kuna!
Kasina su u prvih deset mjeseci ove godine uprihodila 292,7 milijuna kuna, dok je u državni proračun uplaćeno 43,9 milijuna kuna. U studenom i prosincu, procjenjuje se, prihod kasina povećat će se za dodatnih 60 milijuna kuna. Tako će i kasina uvelike premašiti prošlogodišnji prihod od »samo« 302,8 milijuna kuna. Prema podacima Ministarstva financija, može se primijetiti trend rasta kockanja u automat-klubovima, u kojima bi do kraja ove godine prvi put moglo biti prokockano oko milijardu kuna. Samo u prvih deset mjeseci građani su u automat-klubovima prokockali .07 milijuna kuna, odnosno 22 milijuna kuna više nego u čitavoj prošloj godini. Istodobno je u državni proračun uplaćeno 201,9 milijuna kuna naknade.
Samoubojstvo pokuša 20 do 30 posto
Ovisnost o kocki teška je bolest koju treba liječiti. Posljedice kockanja na zdravlje kockara, ali i njihovih obitelji uključuju depresiju, razdražljivost, izrazitu promjenjivost raspoloženja, nesanicu, migrenu i ostale bolesti povezane sa stresom, probleme u međuljudskim odnosima, uključujući rastave brakova, zanemarivanje obitelji, odsutnost s posla, dobivanje otkaza, te konačni bankrot. Od ukupnog broja liječenih osoba, 20 do 30 posto prethodno je pokušalo počiniti samoubojstvo.