GAZA – Broj poginulih u trodnevnim izraelskim zračnim napadima na Gazu dosegnuo je 345, objavili su u ponedjeljak liječnički izvori, prenose agencije. Prema riječima šefa hitne službe u Gazi, ranjeno je više od 1.600 osoba, prenosi agencija dpa.
Izraelske zračne snage i danas su, treći dan zaredom, bombardirale Gazu, a tijekom noći pogođeno je četrdesetak Hamasovih položaja. Šrapneli su ulazili i u civilne kuće pri čemu je poginulo pet djevojčica jedne obitelji, od kojih je najmlađa imala 4, a najstarija 15 godina.
Rat bez milosti
Izrael je uključen u rat bez milosti protiv islamističkog pokreta Hamasa u pojasu Gaze, potvrdio je u izraelskom parlamentu Knessetu izraelski ministar obrane Ehud Barak.
Suzdržanost koju smo pokazali je izvor snage. Mi se borimo s moralnom prednošću. Oni namjerno pucaju na civile. Mi ciljamo teroriste i izbjegavamo koliko god je to moguće civile, dok se hamasovci namjerno skrivaju među civilima, dodao je ministar obrane izražavajući žaljenje zbog civilnih žrtava izraelskih napada.
Stradalo mnogo civila
Izrael je odlučio proširiti popis ciljeva na institucije Hamasove vlade, pa su zrakoplovi raketirali zgradu ministarstva unutarnjih poslova, mjerodavnog za 13 tisuća pripadnika Hamasovih snaga sigurnosti. Zgrada je prije toga evakuirana i nije bilo žrtava. Izraelski zrakoplovi uništili su i laboratorijski kompleks na Islamskom sveučilištu, instituciju koja je važni kulturni simbol u Gazi, a u jednom napadu ubijen je lokalni zapovjednik Islamskog džihada, tri pripadnika te skupine i jedno dijete dok su stajali na ulici.
U odgovoru na zračne napade Hamasovi borci ispalili su salvu projektila u izraelski grad Ashkelon, pri čemu je poginula jedna osoba, ukupno druga s izraelske strane od početka napada na Gazu.
Slijedi kopneni napad?
Veliki broj tenkova, vojnih vozila i autobusa s izraelskim vojnicima nalazi se na granici pojasa Gaze i Izraela te očevici smatraju da bi uskoro moglo doći i do kopnenog napada. Izraelska vojska proglasila je područje oko Gaze zatvorenom vojnom zonom, što znači da u nju ne mogu ući civili.
Od početka vojnih napada operacije kodnog imena Lijevano olovo ubijeno je više od 300 Palestinaca dok ih je više od 800 hospitalizirano. Bolnički izvori u Gazi upozoravaju da u bolnicama više nema slobodnih kreveta, a prepune su i mrtvačnice.
Hamas uzvratio raketama
Hamas je uzvratio na izraelske napade raketama na izraelske ciljeve pri čemu su poginule dvije osobe. I danas su palestinski militanti nastavili s raketnom paljbom, a najmanje 14 raketa pogodilo je izraelski grad Ashkelon. Jutros je jedan Palestinac nožem izbo tri Izraelca na Zapadnoj obali.
Izraelske mete bili su i Islamsko sveučilište u Gazi te ured palestinskog premijera Ismaila Hanije, pripadnika Hamasa. Izraelski zrakoplovi bombardirali su i tunele između Gaze i Egipta, a izraelska mornarica bombardirala je i Hamasove ciljeve na obali i u unutrašnjosti. Prema izraelskim izvorima, u samo nekoliko minuta uništeno je četrdesetak tunela koji se navodno koriste za krijumčarenje robe i oružja u pojas Gaze.
Palestinci: Mirovni pregovori s Izraelom na ledu
Glavni palestinski pregovarač Ahmed Qurie rekao je da su mirovni pregovori s Izraelom, koji se vode pod pokroviteljstvom SAD-a, trenutačno na ledu zbog izraelske ofenzive u pojasu Gaze.
S druge strane, senegalsko ministarstvo vanjskih poslova, prema britanskoj novinskoj agenciji Reuters, priopćilo je da je vođa Hamasa Khaled Meshaal spreman potpisati sporazum o prekidu vatre u pojasu Gaze kojim bi Izrael prekinuo napade i blokadu toga područja. Prijedlog o primirju iznesen je u telefonskom razgovoru između Meshaala i senegalskoga predsjednika Abdoulayea Wadea, koji trenutačno predsjeda Organizacijom islamske konferencije.
Wade je predložio sklapanje konačnoga primirja između Izraela i Hamasa potpisivanjem sporazuma kojim će se Hamas i Izrael obvezati na trenutačni prekid vatre uz potpuni prekid blokade Gaze.
Moguća eksplozija nasilja protiv Izraela
Glavna palestinska izaslanica pri Europskoj uniji Lejla Šahid izrazila je bojazan od eksplozije nasilja protiv Izraela, koji je ponovno optužila za ratni zločin u Gazi u kojoj je u izraelskim zračnim napadima protiv Hamasa poginulo više od 300 ljudi.
Jer kad vas ne štiti zakon, kao što Palestince ne štiti već 41 godinu, otvara se put nasilju kao načinu za uspostavu ravnoteže sile, dodala je ponovno osudivši šutnju međunarodne zajednice u odnosu na izraelske napade na Gazu. A reakcije iz svijeta na izraelske napade se nastavljaju. Nakon Bliskog istoka osude su se proširile i na Aziju.
U Iranu je ponedjeljak, odlukom vrhovnog vođe ajatolaha Alija Hamneija, proglašen danom žalosti u cijeloj zemlji zbog događaja u Gazi, a održan je masovni prosvjedni skup u kojem su deseci tisuća ljudi u Teheranu vikali Smrt Izraelu i Smrt Americi, uz javno spaljivanje izraelske zastave.
Osudama napada i pozivima na trenutačni prekid izraelskih operacija u Gazi pridružile su se brojne azijske zemlje, od Pakistana i Afganistana do Indonezije i Malezije. Japan je pozvao i Hamas i Izrael na suzdržanost, a Kina je prema Izraelu zauzela mnogo oštrije stajalište izrazivši, u izjavi dopredsjednika vlade Li Keiqianga šokiranost i duboku zabrinutost vojnim operacijama u Gazi i velikog broja mrtvih i ranjenih.