ZAGREB – Zbog problemima u opskrbi prirodnim plinom Vlada je proglasila krizno stanje. Odluka o o tome donesena je na telefonskoj sjednici a stupa na snagu odmah.
Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva nakon proglašenja kriznog stanja odredit će mjere za otklanjanje kriznog stanja sukladno članku 5. Uredbe o sigurnosti opskrbe prirodnim plinom. Prema tom članku u slučaju kriznog stanja proizvođačima plina nalaže se povećanje proizvodnje prirodnog plina iz domaćih izvora. Trgovcima i dobavljačima plina i kupcima na veliko ograničava se izvoz prirodnog plina u količinama dovoljnim za podmirenje manjka prirodnog plina na tržištu RH.
Na snazi ostaju redukcije velikim industrijskim potrošačima, kojima je već jučer reducirana opskrba plinom. Tim mjerama odredilo bi se lokalnim distributerima plina da reduciraju količine plina većim potrošačima. Razmotrit će se i interventni uvoz plina iz Alžira i Libije. Također će se kontaktirati Inin talijanski partner Eni da se prepusti dio plina iz Jadrana kojeg Hrvatska dijeli s Italijom pola-pola.
Plina još za 20-ak dana
Zahvaljujući podzemnom plinskom skladištu Okoli i poljima u eksploataciji Hrvatska ima pričuve plina, ne bude li dodatnog zahladnjenja, za dvadesetak dana. To se moglo čuti sinoć u HTV-ovoj emisiji Otvoreno od člana Uprave Ine Mirka Zelića.
Hrvatska stručna udruga za plin nekoliko je puta upozoravala na moguće probleme u opskrbi plinom, koja se ne može temeljiti na sporadičnom interventnom uvozu.
Bez ruskog plina od ponoći
Isporuka prirodnog plina iz Rusije u transportni sustav Hrvatske od ponoći je potpuno prekinuta. Plinski sustav u Hrvatskoj je stabilan, a kućanstva i drugi zaštićeni potrošači trebali bi imati dovoljne količine plina, doznaje se iz Plinacroa.
Plinacro u koordinaciji s Upravom za energetiku Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva i Inom kontinuirano analizira i kontrolira uvjete u sustavu, nadzire ograničenja potrošnje plina za industrijske kupce te poduzima sve nužne mjere kako bi usprkos obustavi ulaza plina iz Rusije održao sigurnost i pouzdanost plinskoga transportnog sustava Hrvatske te osigurao nesmetanu opskrbu plinom zaštićenih kupaca.
Prekid isporuke ruskog prirodnog plina potvrdilo je i Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva iz kojeg također ističu da je sustav stabilan te da će zaštićeni kupci – kućanstva, bolnice, škole, dječji vrtići i ostale ustanove od posebnog javnog značaja imati stabilnu opskrbu.
Privremene mjere velikima
Zbog problema s uvozom plina iz Rusije, Ministarsvo gospodarstva, rada i poduzetništva uvelo je privremene mjere smanjenja opskrbe prirodnim plinom pojednih kategorija potrošača – HEP-a i velikih industrijskih potrošača kako bi se osigurala opskrba zaštićenih kupaca. HEP ne najavljuje restrikcije u isporuci električne i toplinske energije.
Hrvatska 60% svoje potrošnje plina pokriva iz domaćih izvora, a 40% uvozom iz Rusije. Proteklih dana prosječna je dnevna potrošnja iznosila oko 12 milijuna prostornih metara, a proizvodnja iz domaćih polja iznosila je nešto manje od pet milijuna m3 dnevno. Po zadnjim podacima podzemnom skladištu Okoli ima oko 370 milijuna prostornih metara plina.
Prekinuta isporuka cijeloj Europi
Ruski Gazprom potpuno je prekinuo dobavu plina europskim zemljama. Nakon što su se tijekom jučerašnjeg dana Ukrajina i Rusija međusobno optuživale tko od njih koči dostavuu plina Europi, Rusija je odlučila zatvoriti dotok plina. Navedeno predstavlja kulminaciju spora između Moskve i Kijeva oko opskrbe plinom.
Odluka o potpunome prekidu isporuke uslijedila je nakon što je Ukrajina zatvorila posljednju od četiri velike crpne stanice plinskog terminala na granici Ukrajine i EU-a.