ZAGREB – Ocjenjujući nove zakonske mjere za navijače odličnima, premijer je navijače pozvao da se okanu pokliča ‘Za dom spremni’, jer je ustaški režim pod njim ubijao ljude.
Hrvatski su klubovi zbog divljanja navijača dosad platili 750 tisuća eura kazne, u što nije uračunata zadnja, najveća kazna od 200 tisuća eura (Dinamu) jer je u postupku žalbe, a klubovi i reprezentacija dosad su platili oko dva milijuna eura, podaci su koje je iznijela potpredsjednica Vlade Đurđa Adlešić na sjednici Vlade s koje su Saboru upućene izmjene Zakona o sprječavanju nereda na športskim natjecanjima.
Novina je zakona i obveza uvođenja brojača ulaznica, za što će klubovi imati rok od godinu dana, a izmjenama se uvodi i licenciranje redara i sl.
Tim se izmjenama predviđa da, osim sudaca, i policija od organizatora može zatražiti da privremeno ili trajno prekinu utakmicu na kojoj su huligani izazvali veći nered.
Policija i redari na stadionima moći će navijača za kojega sumnjaju da je pijan testirati na alkohol te mu, ako je pod utjecajem alkohola ili ako odbije testiranje, onemogućiti dolazak na natjecanje.
U slučaju utakmica u inozemstvu huligani kojima je zabranjen odlazak na takva natjecanja morat će deponirati putovnicu za vrijeme takvih natjecanja.
Za evidentirane prekršitelje propisane su i nove mjere zabrane prisutnosti na natjecanjima – višekratni prekršitelji najkasnije dva sata prije početka natjecanja morat će se javiti u policijsku postaju i u njoj boraviti za vrijeme utakmice i određeno vrijeme nakon nje.
Ocjenjujući predložene izmjene dobrim pomakom naprijed, premijer Ivo Sanader pozvao je da se na stadionima navija za svoju momčad, a ne izražava mržnja prema drugome i drugačijem, pri čemu je posebno osudio poklič: “Za dom spremni!”
“Pod tim pokličem su ubijani ljudi, nepotrebno, samo zato jer su bili drugačiji”, rekao je Sanader, podsjećajući da je pod tim pokličem ustaški režim ubijao ljude samo zato jer su druge vjere, nacije i rase, ali i iste nacije i vjere samo zato jer drugačije misle.
Premijer je pritom pozvao na edukaciju mladih jer mnogo njih, kako je rekao, ne zna za to vrijeme, ne zna što se događalo prije 60 godina.
Zakon o sprječavanju nereda na sportskim natjecanjima primjenjuje se od sredine 2006., a od tada pa do sredine prosinca prošle godine policija je zbog raznih oblika protupravnog ponašanja prekršajnim sucima prijavila 4217 osoba, od čega 2143 osobe po odredbama samog Zakona.
U tučnjavama su u tom razdoblju ozlijeđene 324 osobe, ozlijeđena su i 54 policajca, a u neredima je oštećeno 38 autobusa, 31 policijsko vozilo, 141 automobil, 35 tramvaja i sedam željezničkih vagona.