NEW YORK – Zaključivši još jednu godinu, filmski producenti podvukli su crtu objavljujući podatke o gledanosti svojih ostvarenja, pritom izbrojavši i koliko su »otežali«.
Ruke su na kraju prošle godine tako najviše trljali američki producenti, koji su odlučili pozabaviti se ekranizacijama stripova, odnosno nastavcima uspješnih serijala, te proizvodnjom animiranih filmova, ali i filmovima koje možemo nazvati ženskima.
Na tron najgledanijega, odnosno filma koji je najviše zaradio u svijetu zasjeo je »Batman – Vitez tame« redatelja Christophera Nolana. Peti nastavak Batmana – junaka iznikloga iz stripa – zgrnuo je gotovo milijardu dolara. Čovjeka šišmiša, pod kojim je imenom taj tjeskobi sklon lik nekada bio znan, utjelovio je Christian Bale.
Za iznimno hvaljenu ulogu njegova najljućeg neprijatelja Jokera zaslužan je Heath Ledger, koji je preminuo pred kraj snimanja i na taj način, iako to može grubo zvučati, zasigurno izazvao dodatnu pažnju i znatiželju gledatelja. No, uz to »Vitez tame« visoko se uspeo i na ljestvice najgledanijih filmova svih vremena.
Sa zarađenih 786,6 milijuna dolara slijedi ga nastavak filmova o pustolovnom arheologu – »Indiana Jones i kraljevstvo kristalne lubanje« Stevena Spielberga. Mnoštvo prostora na kojima je sniman, jer Indiana Jones ne bi bio to što je da ne proputuje tijekom filma pola svijeta, kao i Harrison Ford u glavnoj ulozi kao i dosad, unatoč godinama, svakako su bili dobar mamac za gledatelje.
Posljednjih godina ovakva se lista ne može sastaviti bez animiranih filmova pa ni ova nije iznimka.Treće mjesto je tako sa zaradom od 631,9 milijuna dolara zauzeo »Kung fu Panda« redatelja Johna Stevensona i Marka Osborna.
Gledanost su filmu priskrbile odlična animacija, humor, egzotika istočnjačkih borilačkih vještina i, dakako, zvijezde poput Jacka Blacka, Dustina Hoffmana, Angeline Jolie ili Jackiea Chana, koji su životinjskim likovima dali glasove.
Na četvrto se mjesto s 624,4 milijuna dolara popeo »Hancock« Petera Berga, a i ovaj put je riječ o filmu koji u središte priče stavlja jednoga, doduše netipičnoga, ali ipak super junaka. Will Smith se tu odlično snašao, što je najezdom u kina potvrdila i publika.
I peto je mjesto zauzeo momak sa super moćima, no za razliku od većine drugih Marvelovih junaka koji su ih stekli uglavnom slučajno (zračenjem, ugrizom…) ili već po rođenju, odnosno promjenom planeta boravka, ovaj put one izviru iz oklopa koji si je sam napravio.
Riječ je o »Ironu Manu« (glumi ga Robert Downey Jr.) redatelja Jona Favreaua, sa zaradom od 581,9 milijuna dolara, a samim spominjanjem imena Marvel jasno je da je riječ o liku poteklom iz stripa.
Šesto mjesto je pripalo filmu »Mamma Mia!« jer je zaradio 572,1 milijuna dolara. Slava slijedi slavu i novac slijedi novac, pa se tako odličnim pokazala i ideja o ekranizaciji popularnoga mjuzikla koji je do sada u svijetu vidjelo više od 30 milijuna ljudi.
Razlog popularnosti mjuzikla, a potom i njegove filmske inačice svakako treba tražiti u hit glazbi skupine »ABBA«. Phyllida Lloyd, inače britanska kazališna redateljica, znala je i kako najbolje iskoristiti sve ono što su nudili glumci poput Meryl Streep i Piercea Brosnana. U britanskim kinima taj je film zavrijedio titulu najgledanijega u posljednjih 40 godina. Ne začuđuje ni uspjeh »Zrna utjehe« Marca Forstera sa zarađenih 534,5 milijuna dolara. Riječ je o još jednom, točnije 22. nastavku priče o agentu s dozvolom za ubijanje. James Bond je oduvijek privlačilo publiku, a Daniel Craig i veliku pažnju medija, odnosno rubrika namijenjenih ženama. Muški dio publike uz akciju je oduvijek volio tehničke novotarije, kojima se 007 koristio u borbi protiv sve zločinačkijih umova.
Na osmom je mjestu s 507,3 milijuna dolara ostao »WALL-E«, autorski rad Andrewa Stantona. Ljubavna animirana priča o robotima protkana humorom hvaljena je od kritike i očito dobro primljena kod publike. Namijenjen obiteljskim posjetima kina je i sljedeći film na popisu – »Kronike iz Narnije: Kraljević Kaspijan« Andrewa Adamsona s 419,6 milijuna prikupljenih dolara.
Popularnost knjiga C. S. Lewisa, po kojima je nastao i ovaj drugi nastavak pustolovina iz Narnije, svakako je presudna za gledanost filma, ali ne smije se zanemariti da je riječ o jednoj fantaziji, žanru koji u zadnje vrijeme žanje uspjeh postigne li iole zadovoljavajuću razinu.
I na kraju, deseto mjesto je zauzeo »Seks i grad« Michaela Patricka Kinga s 415,1 milijuna dolara. Standardna glumačka postava iz istoimene gledane serije preselila se na veliko platno i pokazala kako i na taj način mogu privući pozornost gledateljica.
Tu dolazimo i do najgledanijega filma u hrvatskim kinima, odnosno do zanimljiva zaključka da su žene ovaj put bile najvjerniji kino gledatelji. S 143.000 prodanih ulaznica »Seks i grad« je prošle godine kod nas bio najgledaniji film, a slijedi ga s 121 tisućom »Mamma Mia!«, također film, koji nije predviđen ni za obiteljske kino-izlaske, a ni osobito za muškarce.
Ipak, »ABBA«, da stvarno ne pretjeramo s muško-ženskim odnosima, bila je mamac i u mnogim drugim zemljama Europe kao što su Austrija, Njemačka, Nizozemska, Švedska, Norveška i Madžarska, a čak je i na Novom Zelandu te u još desetak drugih granicama omeđenih prostora postigla najveću gledanost. Tek je na trećem mjestu u hrvatskim kinima bio »Vitez tame« s blizu 100.000 gledatelja.
Kontroverzom do gledanosti
Gledatelji u Hrvatskoj, poznato je, nisu skloni pretjerano gledanju hrvatskoga filma u kinima, pa je tako sa 17.000 gledatelja, što i nije tako malo usporedi li se s ostalima, najgledaniji bio film »Kino Lika« Dalibora Matanića. Uz to film je bio i najgledaniji u Gospiću u čijoj se okolici i snimao, a to je važno spomenuti jer je pretekao i sve američke hitove.
Kontroverze koje su se pojavile oko »Kina Lika« bez sumnje su utjecale na gledanost, jer, eto, bez skandala nema ni pažnje, ma kako ona bila zaslužena. Time se može objasniti i zašto niti jedan drugi hrvatski film koji se prikazivao prošle godine nije postigao takvu gledanost. Da su Zrinko Ogresta s filmom »Iza stakla« ili Vinko Brešan s filmom »Nije kraj« u svom ostvarenju imali nešto što bi pozvalo na moraliziranje hrvatske »dušobrižnike«, ne sumnjamo da bi broj njihovih gledatelja bio znatno veći.
»Nije kraj« je u hrvatskim kinima pogledalo oko 8.000 gledatelja, no prema nekim pokazateljima, u Srbiji, gdje se još prikazuje, mogao bi imati veću gledanost. »Iza stakla« je, pak, drama, koja je na Motovunskome filmskom festivalu dobila nagradu publike, no ta publika je bitno drugačija od prosjeka, pa je film u kinima pogledalo oko 5.000 gledatelja. Od novije produkcije, odnosno filmova prikazanih na Festivalu igranoga filma u Puli u kinodistribuciji je tek sada krenu film »Ničiji sin« Arsena Antona Ostojića koji je s obzirom na najveće nacionalno odličje – Zlatnu arenu za najbolji film, potencijalni kandidat za najgledaniji film u ovoj, 2009. godini.