ZAGREB – Nastavljeno je suđenje bivšim potpredsjednicima Hrvatskog fonda za privatizaciju (HFP) Josipu Matanoviću i Robertu Peši te ostalim optuženima u tzv. velikom maestru.
Osim za primanje i davanje mita USKOK ih tereti i za pomaganje u primanju mita, izdavanje i neovlašteno pribavljanje poslovne tajne, udruživanje za počinjenje kaznenih djela, zloporabe položaja i ovlasti te pomaganje i poticanje na zloporabe.
Bivše potpredsjednike HFP-a te još šestero suoptuženih tereti se za malverzacije s prenamjenom zemljišta Ciglane Nin, prodajom dionica hotela Živogošće i Podgora, pretvorbom Osječke pivovare i procjenom zemljišta Badela.
Spomenut i premijer
U tajnim snimkama razgovora USKOK-ovog pouzdanika Joška Kuzmanića s dužnosnicima Hrvatskog fonda za privatizaciju (HFP) koje se već nekoliko ročišta pregledavaju i preslušavaju na suđenju u slučaju “veliki maestro”, danas je spomenuto ime premijera Ive Sanadera.
Premijerovo ime spomenuto je u snimci sa sastanka pouzdanika Kuzmanića s potpredsjednikom HFP-a Matanovićem dok razgovaraju o prenamjeni zemljišta bivše Ciglane Nin. Za pogodovanje ruskim investitorima koji su na tom zemljištu željeli graditi luksuzne apartmane Matanović je, prema tvrdnjama USKOK-a, trebao dobiti milijunske iznose mita.
Zbog loše snimke nije u potpunosti jasno zašto Kuznamić spominje premijera, ali navodi kako je on upoznat s poslom što ga u vezi s tim projektom treba odraditi Jerko Rošin.
Rošinovu uključenost u projekt prvi je u svom svjedočenju spomenuo pouzdanik Kuzmanić, ističući da je on zajedno s premijerovom suprugom, arheologinjom Mirjanom Sanader trebao provjeriti ima li na spornom zemljištu arheoloških ostataka, koje bi eventualno trebalo zaštititi.
Obrana nekoliko optuženika prigovorila je snimkama, ističući da je Kuzmanić spominjući imena u slučaj namjerno uvlačio politiku.
Smatraju kako je ta činjenica još jedan u nizu dokaza da je USKOK-ov pouzdanik optuženike zapravo poticao na kaznena djela, što su do sada više puta isticali. To, vjeruju, dokazuje i tvrdnja da je Kuzmanić dužnosnicima HFP-a predao lažno pismo namjere ruskih investitora, koje je koristio iako je znao da iza njega ne stoji stvarna ponuda.
Sud smatra da je pritvor nužan
Podsjetimo, sudsko vijeće je na prošlom ročištu odbilo još jedan prijedlog obrane da se optuženi brane sa slobode. Sutkinja Ivana Kršul ustvrdila je kako i dalje postoje svi razlozi da se dvojicu bivših potpredsjednika HFP-a te šefa Odjela za nekretnine Igora Petlevskog zadrži u pritvoru u kojemu su od lipnja prošle godine.
Sud smatra da je pritvor nužan i s obzirom na dužnosti koje su obnašali te težinu kaznenih djela koja im se stavljaju na teret.