ZAGREB – Čak tri sata trajala je sjednica Gospodarsko-socijalnog vijeća, sazvana uoči Dana socijalnog partnerstva. Premijer Sanader podsjetio je kako prije 15 godina GSV započeo s radom. No, sjednica nje prošla u svečanom tonu, već u uobičajenom, radnom.
– Nije bilo ni riječi o tome da jedni druge pohvalimo za napredak, koji je učinjen u izgradnji socijalnog partnerstva – rekao je na početku Sanader.
Kazao je kako su na sjednici razmatrali poteškoće s kojima se GSV suočavao u prvih godinu dana mandata sadašnje Vlade. Istaknuo je kako još nije riješen problem reprezentacije sindikata, te nije donesen sporazum o socijalnom partnerstvu. Najavio je kako bi on trebao biti donijet za otprilike mjesec dana. Naime, radni tekst sporazuma trebao bi se naći na stolovima svih strana zastupljenih u GSV-u, nakon čega će oni imati dva tjedna da razmotre sve njegove odredbe.
Sjednica GSV-a nije mogla proći bez rasprave o Zakonu o radu, a za današnju je raspravu Sanader zaključio da se zaista isplatila. Naime, različita tumačenja sindikata i Hrvatske udruge poslodavaca oko toga što su smjernice u pristupanju Europskoj uniji i dokle one sežu pokušat će se uskladiti već u četvrtak na sastanku sindikata i poslodavaca na kojem neće biti prisutna Vlada.
– Ukoliko se ne uspiju dogovoriti, pozvat ćemo neku treću stranu kao arbitra – najavio je Sanader.
Socijalnim partnerima sindikatima i poslodavcima Sanader je poručio kako mora postojati uzajamno povjerenje, odricanje i uvažavanje stavova druge strane.
– Ja izlazim ohrabren s ovog sastanka i mislim da ćemo naš socijalni dijalog unaprijediti te da će on biti na višoj razini nego dosad – zaključio je Sanader.
Ribić: GSV brza s raspravama i nema dovoljno vremena za raspravu
Predsjednik GSV-a i predstavnik HUP-a Ivica Mudrinić istaknuo je da se već sada 18 europskih zemalja nalazi u recesiji, što će se preko turizma i izvoza odraziti i na Hrvatsku. Dodao je kako je najvažnija suglasnost socijalnih partnera o pitanju kakvu državu žele za nekoliko godina, te da je važnije da je rad GSV-a operativni, a ne samo strateški.
– HUP predlaže Vladi i sindikatima da što prije krenemo u reformu rada državne uprave – rekao je Mudrinić.
Na kraju je zaključio kako je najvažnije sačuvati radna mjesta, izvoz i integritet hrvatskog gospodarstva.
Predstavnik Hrvatske matice sindikata Vilim Ribić kazao je kako je GSV uspio spriječiti pogoršanje niza donesenih rješenja te kako bi bez toga bilo više problematičnih rješenja.
Dodao je kako su sindikati već po navici nezadovoljni, a posebice nekim neriješenim pitanjima kao što su odvjetničke tarife, sustav plaća te Hrvatski fond za privatizaciju. Istaknuo je kako se ponekad brza sa raspravama, nema dovoljno vremena za raspravu, a odluke imaju samo manifesni karakter.