ZAGREB – Plaćanja putem mobitela ili magnetskih kartica za provlačenje mogla bi u iduće dvije godine doživjeti procvat diljem Europe zahvaljujući novim europskim propisima i nizu inicijativa iz kartičnih kompanija, operatera mobilne telefonije i velikih maloprodajnih lanaca, pišu europski mediji.
Riječ je o beskontaktnim plaćanjima već prisutnima u nizu zemalja diljem svijeta, pri čemu Japan i Južna Koreja u određenoj mjeri prednjače u odnosu na ostatak svijeta. Plaćanja mobilnim telefonima sve su uobičajenija i u zemljama istočne Azije.
U Europi se beskontakne kartice već izdaju, a neke trgovine imaju terminale za njihovo očitavanje. Trenutno se najviše koriste u sustavu prijevoza radi ubrzanje naplate, poput kartice Oyster koja se koristi u londonskoj podzemnoj željeznici.
Visa i MasterCard
EU direktiva o plaćanjima predstavlja europski zakonski okvir za masovnu primjenu navedene nove tehnologije. Direktiva je službeno usvojena u studenome 2007. a trebala bi se pretočiti u zakone zemalja članica do studenoga 2009.
Dva operatera za kartična plaćanja u Europi, Visa i MasterCard, poduzimaju značajna ulaganja kako bi stvorili infrastrukturu za beskontaktne transakcije.Visa procjenjuje da će broj njihovih kartica s uređajima za beskontaktne transakcije, takozvane Visa payWave kartice, narasti na sedam milijuna do kraja godine, nasuprot aktualnih pola milijuna u Europi.
– Ova godina će biti godina beskontaktnih plaćanja – kazao je Peter Ayliffe, izvršni direktor Visa Europe, koji je iznio pojedinosti tvrtkine strategije novinarima u Bruxellesu proteklog tjedna. Visa Europe troši oko 10 milijuna eura kako bi pomogla malotrgovcima da uvedu novu tehnologiju, kazao je, pojašnjavajući kako navedene kartice ne mogu funkcionirati ako trgovci nemaju odgovarajuće uređaje za očitavanje.
Distribucija uređaja u Europi
Velika većina novih uređaja koje Visa sponzorira bit će distribuirana diljem Velike Britanije. U stopu ju prate Italija i Turska, dok su pilot projekti pokrenuti u Francuskoj, Njemačkoj, Poljskoj, Španjolskoj i Švicarskoj.
Visin glavni konkurent MasterCard poduzeo je slična ulaganja diljem Europe u cilju podržavanja novog trenda. Ovih je dana najavio ugovor s Carrefourom, francuskim maloprodajnim lancem, koji će za plaćanja u svojim trgovinama prihvaćati nove kartice, opremljene brojnim funkcijama, uključujući beskontaktna plaćanja.
MasterCard je objavio da je novu tehnologiju već ugradio u 45 milijuna kartica distribuiranih diljem svijeta. Od europskim zemalja riječ je o Velikoj Britaniji, Španjolskoj, Poljskoj, Turskoj i Švicarskoj a u veljači će im se pridružiti i Francuska kada novi sporazum s Carrefourom stupi na snagu.
Beskontaktne kartice kao pokretač
Raširenost beskontaktnih kartica smatra se pokretačem plaćanja putem mobilnih uređaja. Udruženje glavnih mobilnih operatera u svijetu GSMA u srpnju prošle godine postiglo je dogovor o primjeni nove tehnologije u EU s Europskim vijećem za platni promet koje predstavlja bankovni sektoru u EU. Zasad ih brine tek definicija jedinstvenog standarda koji bi omogućio da SIM kartica sadrži mogućnost beskontaktnog plaćanja.
Sve to ima za cilj povećati uporabu elektroničkog plaćanja koje bi zamijenilo gotovinu, pri čemu se njome još uvijek obavlja 75 posto svih transakcija u EU. Mnogi u europskim institucijama drže gotovinu neefikasnim sredstvom plaćanja. No, ne dijele svi takvo mišljenje. Neke studije središnjih banaka zemalja članica pokazale su da trošak elektronskog novca može premašiti onaj gotovog novca, ponajviše zbog rizika od prijevara.
– Gotovina je jeftinija nego što se često govori a trošak plaćanja gotovinom nerijetko je manji od onih većine elektronskih plaćanja – kaže Francis Ravez, glavna tajnica Europskog udruženja za sigurnost transporta (ESTA), organizacije zaštitarskih tvrtki koje se bave transportom gotovog novca.