ZAGREB – Petogodišnje suđenje Ljubi Ćesiću Rojsu, optuženom za zloporabe kojima je MORH oštećen za preko pet milijuna kuna, danas je na zagrebačkom Županijskom sudu konačno završilo.
Prema nepravomoćnoj presudi, Ljubo Ćesić Rojs je oslobođen po svim točkama optužnice. U obrazloženju presude se navodi kako nije sporno da je pukovnija postojala, iako nije bila u sklopu MORH-a, te kako događaj treba promatrati u kontekstu tog vremena.
Pred sudnicom je Ljubo Ćesić Rojs plakao od muke zbog “torture koju je prolazio posljednjih godina”. Novinarima je ispričao i kako su mu se “noge odsjekle” kad mu je policija zbog slučaja Ivane Hodak pretresla stan.
Dodao je i kako mu sve ovo “pakuje Sanader” te kako su mu pripadnici tajnih službi rekli kako će mu namjestiti prometnu nesreću.
Suđenje zbog plastičnih čaša
Ćesića se, podsjećamo, optužnicom teretilo da je prije deset godina kao pomoćnik ministra obrane i načelnik Sektora za gospodarenje otpisao tri milijuna duga NK “Hrvatski dragovoljac”. Nadalje, teretilo ga se da je neovlašteno dozvolio izdavanje cigareta, plastičnih čaša i drugih potrepština u vrijednosti od 2,3 milijuna kuna i to “svojoj” 66. pukovniji koja, kako tvrdi tužiteljstvo, nikada nije pripadala Oružanim snagama i MORH-u.
Petogodišnji proces u jednom trenutku biva prekinut i to zbog smrti Stjepan Spajića, čuvenog vlasnika NK “Hrvatski dragovoljac”, koji je također sjedio na optuženičkoj klupi, jer je Ćesića poticao na počinjenje kaznenih djela. Nakon dvogodišnje stanke cijeli je postupak krenuo ispočetka.
Na suđenju su svjedočili i Andrija Hebrang, Pavao Miljavac, Jozo Radoš te Zlatko Mateša. Rojs je nebrojeno pute porekao svoju krivnju, a danas je, pred završnu fazu procesa, ponovio da je 66. pukovnija 1992. godine premještena iz Hercegovine u Hrvatsku i to na poziv predsjednika Franje Tuđmana, a od tada je pribijala ceste i podizala druge objekte za koje nikad nije isplaćena.
Status pripadnika 66. pukovnije nikad nije razriješen, zbog čega je Ćesić na zagrebačkom Općinskom građanskom sudu podnio kaznenu prijavu protiv države tražeći obeštećenje za 2.312 pripadnika te “vojne” postrojbe.