ZAGREB – Vanjskopolitički odbor Europskog parlamenta pozvao je u izvješću o mandatu Haškog suda (ICTY) Hrvatsku da pronađe i preda dokumente koje traži haško Tužiteljstvo u slučaju Gotovina, Markač i Čermak.
Vanjskopolitički odbor je u utorak izglasovao prijedlog preporuka EP-a Vijeću EU-a o mandatu ICTY-ja koji je sastavila liberalna zastupnica iz Belgije Annemie Neyts-Uyttebroeck.
Nakon prihvaćanja na Vanjskopolitičkom odboru prijedlog se upućuje na plenarno zasjedanje Europskog parlamenta. Odbor je prihvatio amandman koji je predložila Annemie Neyts-Uyttebroeck u kojem se od Vijeća EU-a traži da se s hrvatskim vlastima razmotri očiti nedostatak suradnje u predaji ključnih dokumenata tzv. topničkih dnevnika. Također se kaže da se trebaju ispuniti nedavni zahtjevi glavnog tužitelja Sergea Brammertza da se sva relevantna dokumentacija koja nedostaje locira i dostavi ICTY-ju.
U prijedlogu preporuke traži se od Vijeća EU-a da nastavi podupirati napore ICTY-ja kako bi zemlje pod njegovom mjerodavnošću pojačale suradnju i ubrzala napore na uhićenju dvojice preostalih bjegunaca, koji ne smiju ostati nekažnjeni.
U dokumentu se traži da se razmotri mogućnost produljenja mandata Haškog suda kako bi sva suđenja koja su u tijeku mogla biti provedena bez neprimjerene žurbe i kako bi se preostali optuženici za ratne zločine priveli pravdi i bili suđeni pred tim sudom. Stoga se traži da se razmotri bi li produžetak mandata za dvije godine bio dostatan.
U tekstu se kaže da rezolucije Vijeće sigurnosti UN-a iz 2003. i 2004. o strategiji dovršetka rada suda do kraja 2010. tu godinu spominje kao ciljni datum, a ne kao konačni rok.
Nitko ništa ne skriva
Podsjetimo, nedavno je predsjednik Republike Stjepan Mesić objasnio je što su Topnički dnevnici. Rekao je da su to podaci koje su pisali ovi naši artiljerci, u kojima su na raznim tekama i papirićima naznačavali ciljeve i koliko su upotrebljavali streljiva.
Kada se spominju Dnevnici, ljudi misle da su to nekakvi uniformirani papiri, koji su negdje sakriveni. Te teke su u negdje u arhivima, ono što smo našli smo dostavili, za one koje nismo našli znamo tko je njima raspolagao i prema njima će se vjerojatno ići kaznenim postupkom, kazao je. Nitko ništa ne skriva, naglasio je Mesić.
Potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor izjavila je kako je ustanovljeno da su postojala 23 dokumenta koja traži haško Tužiteljstvo, ali da oni nisu pronađeni. Sada se pokušava ustanoviti kako su i gdje ti dokumenti nastali te gdje su završili, kazala je Kosor. Predsjednica Vladina Savjeta za suradnju s Haškim sudom rekla je da ne može ništa reći o pojedinostima cijele te dokumentacije jer je, kao ni drugi članovi Savjeta, nije vidjela.
Gdje su nestali?
Na pitanje opovrgava li tvrdnje da tzv. topnički dnevnici ne postoje, predsjednica Savjeta za suradnju s Haškim sudom odgovorila je kako je uvijek govorila, kao i svi iz Vlade, da će hrvatska vlada internim potragama utvrditi jesu li dokumenti koje je haško Tužiteljstvo tražilo postojali, postoje li i ako su postojali utvrditi gdje su i ono što nađemo dostaviti. Uvijek sam govorila da ono što nemamo ne možemo dostaviti. Kao što vidite ta 23 dokumenta nemamo, rekla je.
Ministar pravosuđa Ivan Šimonović tvrdi da nisu ustuknuli pred prijetnjama haškog Tužiteljstva, Hrvatski i stručnjaci Tužiteljstva ustanovili su da su sačinjena 33 topnička dnevnika i da oni nisu u posjedu vlasti. Dvadeset tri dokumenta trebala su se nalaziti u arhivu Ministarstva obrane. Ako se ne uspiju pronaći, kaže Šimonović, morat će se utvrditi kako su i zašto nestali te tko je za to odgovoran.