ZADAR – Zadarski SDP danas je na konferenciji za novinare najavio preuzimanje vlasti u u gradu te predstavio program reforme Gradske uprave i javnih poduzeća u Gradu Zadru.
Reforma Gradske uprave
– Tko ima informaciju, ima moć. Mi želimo da građani imaju informacije. Na taj način postat će samosvjesniji i uporniji u traženju svojih prava. Ono što je do sada bilo nije normalno, da mi gradski vijećnici nismo imali pojma što se u gradu događa. To treba promijeniti i zato ćemo odmah osigurati prostor gdje će građani dolaziti do informacija. Gradski službenici komunicirati će s građanima neposredno, bez barijera. Nema više: “Dođite sutra”. Svi zahtjevi građana moraju biti gotovi u roku od 15 dana, a ne da se godinama čeka građevinska dozvola, rekla je Ingrid Antičević Marinović, predsjednica Gradske organizacije SDP-a i kandidatkinja za gradonačelnicu Zadra.
Dodala je kako će se radno vrijeme gradske uprave prilagoditi radnom vremenu građana te će se raditi i poslijepodne. Isto tako najavila je informatizaciju gradske uprave kako bi građani znali u svakom trenutku što je s njihovim predmetom.
Antikorupcijko vijeće
-Nema uličice u gradu u kojoj se ne govori o namještanju poslova, ovako će građani moći kontrolirati tko je dobio poslove i pod kojim uvjetima. Da bi vlast bila dobra mora biti pod kontrolom. Zato je nužno osnovati Antikorupcijsko vijeće u kojem će biti predstavnici građana. Oni će u svako doba, bez posebnih zahtjeva moći pristupati dokumentima i kontrolirati tko je u gradskim prostorima, tko je dobio poslove, ispunjava li svoje obveze…Ne izlazimo na izbore da bi izmamili glas građana pa ih zaboravili. U konceprtu naše vladavine gradom građani su neizostavni partneri koji će vlast kontrolirat, zaključila je Antičević Marinović.
Reforma javnih poduzeća (14-10=4)
Željko Ivančević, član Gradskog odbora SDP-a predstavio je SDP-ovu reformu javnih poduzeća Grada Zadra nazvanu 14-10=4.
– Danas u Zadru posluje 14 trgovačkih društava u vlasništv Grada Zadra, od čega ih je devet u stopostotnom vlasništvu. To su Nasadi, Tržnica, Odvodnja, ŠC Višnjik, Javna vatrogasna postrojba, Poduzetnički inkubator, Obala i lučice, Zadarski šport i Dom hrvatske mladeži. Grad je suvlasnik Vodovoda, Liburnije, Čistoće, ZADRA-e i poduzeća Eko. Svjedoci smo da se intezivno radi na povećanju broja javnih poduzeća, a nažalost ne na razvoju jasne komunalne strategije Zadra. Trend koji se u europskim zemljama pa i Hrvatskoj sve više slijedi ovoj gradskoj upravi nije ni na kraj pameti, a to je fuziranje gradskih poduzeća u jednu jaku gradsku komunalnu firmu, rekao je Ivančević.
Osnivanje Komunalnog poduzeća Zadar
SDP namjerava reformu napraviti u dva koraka. U prvom bi broj poduzeća smanjio sa 14 na 10. Šest bi ih ostalo u stopostotnom gradskom vlasništvu, a u četiri bi Grad imao udjel. Obale i lučice bi se pripojile Liburniji, DHM bi otišao pod ZADRA-u, Eko pod Čistoću, a Zadarski šport pod ŠC Višnjik. Tako bi se broj direktora smanjio s 14 na 10, a radnici ne bi gubili posao.
– Na ovaj način uštedjelo bi se u prvoj godini oko 800.000 kn što je dovoljan početni kapital za investiciju u drugi korak u kojem bi se osnovalo Komunalno poduzeće Zadar. Ono bi obuhvaćalo šest jevnih poduzeća u stopostotnom vladništvu Grada Zadra, dakle Nasade, ŠC Višnjik, Odvodnju, Tržnicu Zadar, JVP i Poduzetnički inkubator te bi bilo vlasnik udjela u trgovačkim društvima ZADRA, Liburnija i Čistoća. Ukidanjem novih šest direktorskih mjesta i gašenjem nadzornih odbora grad će dobiti još minimalno 1,5 milijuna kuna u prvoj godini što će omogućiti dodatne investicije u razvoju komunalne infrastrukture Zadra.
SDP će pobijediti na svim razinama
Željko Jovanović, saborski zastupnik SDP iz Rijeke i predsjednik Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Nacionalnog programa suzbijanja korupcije najavio je gostujući kod zadarskih SDP-ovaca pobjedu ove stranke na svim razinama.
– Očekujem pobjedu SDP na lokalnim, pa predsjedničkim i na kraju i parlamentarnim izborima. Zašto? Zato jer je Sanaderova vlada pokazala da ne zna vladati ni sama sobom, a kamoli pružiti građanima Hrvatske kvalitetan život. Vlada nas je prvo dovele u recesiju, nakon toga smo dobili društevnu krizi i u ovom trenutku onu najopasniju, krizu upravljanja državom. Ta se kriza može riješiti od lokalnog nivoa ako se omogući kvalitetno upravljanje gradom, a to je moguće samo u slučaju kada je gradska vlast servis građanima.