PRAG – Američki predsjednik Barack Obama nazvao je ispaljivanje sjevernokorejske rakete provokacijom, ocijenivši da je riječ o raketi dugog dometa Taepodong-2. Zatražio je održavanje sjednice Vijeća sigurnosti UN-a, Ona još traje iza zatvorenih vrata.
Današnje lansiranje rakete Taepodong-2 jasna je povreda rezolucije 1718 Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda koja izričito zabranjuje djelovanje u svezi s balističkim raketama bilo kakve vrste, rekao je Obama u tom priopćenju iz Praga. Pozivam Sjevernu Koreju da u cijelosti poštuje rezolucije Vijeća sigurnosti i da se suzdrži od daljnjih provokacija, dodao je američki predsjednik.
I češko predsjedništvo Europske unije odlučno je osudilo lansiranje rakete upozorivši da ono slabi regionalnu stabilnost. Takvo ponašanje je povod za veću zabrinutost na svjetskoj razini s obzirom na njegove posljedice na širenje nuklearnog oružja, dodaje se. EU također poziva Sjevernu Koreju da poštuje rezoluciju 1718 Vijeća sigurnosti i da odmah prekine sve aktivnosti povezane s njezinim programom balističkih raketa te da se potpuno, na način koji će se moći provjeriti i koji će biti nepovratan, odrekne od svakog nuklearnog oružja i svih postojećih nuklearnih programa.
Japan je zatražio održavanje sjednice UN-ova Vijeća sigurnosti. Prosvjedovao je i pri sjevernokorejskom veleposlanstvu u Pekingu, budući da Japan i Sjeverna Koreja nemaju diplomatske odnose.
Kina, odani saveznik Sjeverne Koreje, pozvala je na suzdržanost, a zainteresirane strane da ostanu mirne. Južnokorejska vlada je ovaj čin nazvala neodgovornim i ocijenila da je on ozbiljna prijetnja sigurnosti na korejskom poluotoku i u svijetu. Rusija je također pozvala na suzdržanost rekavši da proučava pitanje sjevernokorejske povrede rezolucije Vijeća sigurnosti.
NATO je osudio sjevernokorejsko lansiranje rakete, ocijenivši da je riječ o provokaciji, te povredi obveza koje Sjeverna Koreja ima prema Vijeću sigurnosti UN-a. Ovo lansiranje će samo produbiti zabrinutost u regiji i šire glede politike Sjeverne Koreje, te zakomplicirati šesterostrane pregovore, navodi se u izjavi glavnog tajnika NATO-a Jaapa de Hoopa Scheffera. Pozivam Sjevernu Koreju da zaustavi takve provokativne akcije i da poštuje moratorij na lansiranje projektila dugog dometa, dodaje se u Schefferovoj izjavi.
Pyongyang potvrdio uspješno lansiranje satelita
U međuvremenu, Pyongyang je i potvrdio da je uspješno lansirao satelit u orbitu, a uređaj emitira revolucionarne pjesme koje slave sjevrenokorejski režim i predjsednika Kim Jong-ila. Naši znanstvenici i stručnjaci uspjeli su ispaliti satelit Kvangmiongsong-2 u orbitu s pomoću rakete Unha-2 (poznata i pod imenom Taepodong-2), sukladno državnom svemirskom programu, javlja KCNA. Agencija dodaje da je satelit opremljen mjernim i komunikacijskim uređajima.
Satelit za koji Sjeverna Koreja tvrdi da ga je u nedjelju lansirala, nije dosegnuo orbitu, objavili su Zapovjedništvo zračne obrane Sjeverne Amerike (NORAD) i južnokorejski ministar obrane Lee Sang-hee. Prvi stupanj rakete pao je u Japansko more. Ostala dva stupnja i sama raketa pali su u Tihi ocean. Nikakav objekt nije ušao u orbitu i nikakve krhotine nisu pale na Japan, dodao je NORAD.
Komunistička diktatura je u ljeto 1998. uzrokovala međunarodnu krizu kada je ispalila raketu dugog dometa Taepodong-1 koja je preletjela dio japanskog teritorija i zatim pala u Tihi ocean. Tada je Pyongyang također izjavio da je ispaljen uređaj za lansiranje satelita. Pyongyang je u srpnju 2006., taj put neuspješno, ispalio sedam raketa, među kojima je bila raketa dugog dometa Taepodong-2, koja navodno ima doseg do američkog teritorija.