ZADAR – Zadarska Županijska koordinacija za ljudska prava na završetku svog mandata ustvrdila je kako Srbima više ne bi trebalo obnavljati kuće. Ovakav čudan zaključak za tijelo koje se treba brinuti o zaštiti ljudskih prava, Poglavarstvo je bez komentara proslijedilo budućem sazivu Županijske skupštine.
Predsjednica Koordinacije Davorka Krnčević kaže da je u Smokoviću obnovljeno 130 kuća, a da se samo u 50 kuća vratilo 70 stanovnika. Čak 80 obnovljenih kuća u Smokoviću nije useljeno, a povratnici su zatražili obnovu još 50 kuća. U Smokoviću je, po predratnom popisu stanovništa, živjelo 1029 stanovnika, a bilo je oko 250 kućanstava.
Bio je jedan od centara srpske pobune, a nakon akcije Maslenica, gotovo sve kuće su bile minirane. Ako se obnove sve kuće koje povratnici traže, bilo bi ih obnovljeno 180, no upitno je hoće li se toliko kućanstava i vratiti. Puno je razloga zbog čega se ljudi nisu vratili u obnovljene kuće – osnovna infrastruktura je kasnila godinama za obnovom kuća, struja je u neke zaselke došla tek prošle godine.
A za život je osim kuća i struje jednako važno kakva im je mogućnost zapošljavanja. U jednoj studiji koja je izrađena za potrebe UNHCR-a, utvrđeno je da srpski povratnici u pravilu imaju pristup javnim institucijama u Hrvatskoj, oko dobivanja državljanstva, dokumenata i povratka vlasništva, pri čemu su primijećeni samo pojedinačni problemi oko povrata imovine.
Ali nema zastupljenosti u državnim službama ni druge mogućnosti zapošljavanja. Županijska koordinacija za ljudska prava razmatrala je upravo ovo istraživanje. U oglasima za prodaju nekretnina sve se češće mogu naći povoljne cijene za kuće u Smokoviću, Islamu, Miranjama i drugim mjestima u kojima su kuće obnavljane ne samo Srbima povratnicima nego i Hrvatima koji se također ne vraćaju živjeti na selo.
Mnoge će kuće promijeniti vlasnike i s te je strane uistinu potrebno razmotriti ima li smisla državnim sredstvima obnavljati kuće koje se nakon toga prodaju.