ZADAR– Većina tunolovaca noćas je neveru dočekala u sigurnim lukama, a jutros rano su otplovili prema otočiću Jabuka gdje do polovice lipnja traje ulov tuna.
Kvota, koju je Hrvatska dobila od 650 tona, gotovo da je već ulovljena, kažu vlasnici brodova po kojima je ta kvota ove godine prvi put raspoređena.
Lov na tuna započeo je 15. travnja i relativno povoljni vremenski uvjeti pridonijeli su dobrom ulovu tune od 10 do 16 kilograma koja će se iduće dvije godine toviti u kavezima farma tuna prije izvoza za Japan.
Ribari su posljednjih dana zadovoljni i ulovom inćuna, ali ne i cijenom koju postižu. U akvatoriju Dugog otoka u ribolovu na inćune je oko 70-tak ribarica. Pored domaćih, stigli su na sezonu inćuna ribari sa Sjevera i Juga Jadrana. Povećan ulov pridonio je padu cijena. Za kilogram se dobije tek 0,70 eura, a sezona je počela s cijenom od 0,90 eura. Sada smo opet na cijeni od lani, kazao nam je Davor Rakvin, ribar iz Kali.
Ribarski mrak traje do utorka, do kada se mogu loviti inćuni.
Međutim, to je u rukama talijanskih trgovaca koji na granici čekaju naše inćune i na prerađevinama te ribe dobro zarađuju. Domaći ribari love inćun za Talijane posljednje desetljeće i oni su u svakom pogledu gospodari nad tim ulovom.