ZAGREB – Slovenski ministar vanjskih poslova Samuel Žbogar će europskom povjereniku za proširenje Olliju Rehnu dati pozitivnu reakciju Ljubljane na varijantu njegova prijedloga od ponedjeljka o graničnoj arbitraži. No, neće biti pozitivnog stava o Rehnovoj zamisli o trenutačnoj deblokadi hrvatskih pristupnih pregovora nakon što taj dokument potpišu predsjednici dviju vlada. Takva stajališta navodi slovenski tisak.
Ljubljansko “Delo” navodi da su reakcije Hrvatske na Rehnove zadnje izmjene vrlo suzdržane. Slovenija će navodno idućih dana nastojati na tome da obje države moraju sporazum o arbitraži i deblokadi ratificirati u parlamentu.
Hrvatska u Uniji interes SAD-a
SAD želi što brže rješenje hrvatsko-slovenskoga spora i pridruživanje Hrvatske Uniji. Izjavili su to Hini dužnosnici američkoga Ministarstva vanjskih poslova i Predstavničkoga doma Kongresa ovlašteni za europska pitanja. Objasnili su da je to i u interesu SAD-a. Rečeno je također da je članstvo država jugoistočne Europe u euroatlantskim integracijama ključno za poticanje reformi i stabilnost u regiji, no da tu još ima dosta posla.
Granični spor odvojen od pregovora
Političke konzultacije o eventualnim izmjenama prijedloga sporazuma o arbitraži s kojima je na sastanku u ponedjeljak ministre vanjskih poslova Samuela Žbogara i Gordana Jandrokovića upoznao povjerenik Olli Rehn održati će se u slovenskom parlamentu. Izvanredna sjednica odbora za vanjsku politiku danas će se održati iza zatvorenih vrata.
Bit će održana i redovna sjednica vlade. Rehnov prijedlog nije na dnevnom redu vladine sjednice, ali nije isključeno da će to pitanje otvoriti Žbogar koji sutra opet sastaje s Rehnom i Jandrokovićem.
Rehn odbio slovenske zahtjeve!
Slovenski mediji bruje o tome da Rehn u novi prijedlog rješavanja granice nije uvrstio glavne slovenske zahtjeve. U tekstu sporazuma nema dodira s otvorenim morem što traži Slovenija (a što je slično sporazumu Drnovšek-Račan), granica bi se rješavala odvojeno – izrijekom nije navedeno načelo pravičnosti (ex aeque et bono), a deblokadu hrvatskih pregovora ne moraju ratificirati parlamenti.
Kako je objavila Slovenska televizija u svom središnjem dnevniku stručnjaci za međunarodno pravo analiziraju ponuđene izmjene. Trebali bi definirati je li Sloveniji prihvatljiva formulacija junction koja, po nekim mišljenjima znači da Slovenija ne bi imala teritorijalni kontakt s otvorenim morem, nego jednu vrstu dimnjaka prema sporazumu Drnovšek – Račan.
Pahor traži suglasnost
Ako bi i Hrvatska i Slovenija u srijedu prenijele Rehnu slaganje s nastavkom procesa, idućeg tjedna bi se u Ljubljani održale i političke konzultacije na razini predsjednika stranaka. Službena Ljubljana smatra da je napravljen korak naprijed u pregovorima, a oporba se i novom prijedlogu protivi. Šef najjače oporbene stranke Janez Janša inzistira da se granica mora rješavati prema načelu pravičnosti.