ZADAR – Sindikat pomoraca Hrvatske i Nezavisni sindikat pomoraca putničkih brodova trebali su danas imati sastanak i potpisati protokol u kojem bi se odredila strategija u pregovorima oko nacionalnog kolektivnog ugovora za hrvatske pomorce na putničkim brodovima i trajektima.
Protokol se nije potpisao, jer zainteresirane strane nisu niti došle. Sindikati pomoraca su alarmirani ovim stanjem zato što je kolektivni ugovor neminovan, jer je on uvjet za dobivanje koncesije za pomorske linije. Ukoliko se dakle, kolektivni ugovor kvalitetno ne uskladi, a trebat će biti potpisan u nekom obliku, sindikati tvrde da će se taj nemar slomiti na pomorcima.
-Jako je bitno da ovo raspravimo s ministarstvom, i zato tražimo hitan sastanak u organizaciji Ministarstva mora, prometa i infrastrukture uz nazočnost ministra Kalmete i tajnika Bačića i to najkasnije u roku od 15 dana. Sastanak bi se vodio na tripartitnoj osnovi između predstavnika Ministarstva, brodara i sindikata, rekao je zamjenik predsjednika Sindikata pomoraca Hrvatske, Anton Magler.
-Ukoliko nam se ne udovolji navedenim prijedlozima i zahtjevima, a koji su nedvojbeno u interesu svih, pokrenuti ćemo legalne sindikalne industrijske akcije, uključujući i štrajk i blokadu luka, najavio je Magler.
Infrastrukturu za kolektivni ugovor moramo pripremiti unaprijed, da ne bi po dobrom starom običaju u Hrvatskoj išli obrnutim redom, naglašavaju iz oba sindikata. Kolektivni ugovor zajednički je interes i pomoraca i brodara. Dok brodare muči njegova cijena, sindikati će se pokušati izboriti za vraćanje beneficiranog radnog staža, potpunu primjenu Pravilnika o spašavanju i evakuaciji putnika i članova posade, radno vrijeme pomoraca, zaštitu radnih i socijalnih uvjeta.
-Radno vrijeme nije određeno ni usklađeno s postojećom konvencijom. Ljudi rade po 18 sati, umorni su, a umor uzrokuje nesreće, upozorio je Tomislav Urlić, član Glavnog odbora Nezavisnog sindikata pomoraca.
Iz sindikata posebno upozoravaju na rad na određeno vrijeme, što pomorci potpisuju uzastopno po nekoliko godina. -Treba se suzbiti takav način poslovanja koji neke pomorce pretvara u građane drugog reda, koji ne mogu doći ni do kredita u banci, rekao je Urlić.