ZAGREB – Sa 70 glasova za, šest glasova protiv i jednim suzdržanim Sabor je prihvatio sporni Zakon o medicinskoj potpomognutoj oplodnji. Oporbene stranke te vladajući HSLS i SDSS svojim napuštanjem sabornice ovaj put nisu uspjeli odgoditi glasovanje.
Za zakon je glasovalo svih 66 HDZ-ovih zastupnika, manjinski zastupnici Nazif Memedi, Deneš Šoja i Šemso Tanković, te HSS-ovka Marijana Petir, protiv je bilo petero HSS-ovaca i pravaš Danijel Srb, dok je manjinska zastupnica Zdenka Čunil bila sudržana.
Kad srce kaže dijete – Vlada kaže ne
Zakon je prošao uz minimalni kvorum; 77 zastupnika. Prije glasovanja sabornicu su, odjeveni u bijele majice s natpisima Srce kaže dijete, vlada kaže Ne, napustili oporbeni SDP i HNS. Odbijeni su njihovi amandmani kojima traže ukidanje odredbe o zabrani zamrzavanja i uopće pohranjivanja zametaka. U Zakonu tako ostaje da se dopušta samo zamrzavanje jajnih stanica. Slijedili su ih i HSLS, HSU, IDS i HDSSB.
Udruga Roda: Sram bilo 70 zastupnika
U trenutku kada su SDP-ovi i HNS-ovi zastupnici napuštali sabornicu, Ivan Čehok (HSLS/HSU) prozvao ih je za politikantstvo, ističući kako je HSLS 2002. predlagao zakon, ali da ga SDP nije imao hrabrosti donijeti. Predložio je da se glasovanje odgodi te o zakonu provede još jedno usuglašavanje unutar vladajuće koalicije, a isto je zatražio i SDSS.
Ministar Darko Milinović ustrajao je da se glasuje danas. Pa za sto zametaka u Hrvatskoj ne znamo gdje su, poručio je. Milinović je istaknuo da je prije pet godina zabranu zamrzavanja zametaka imala samo Italija, a da su joj se danas pridružile i Irska, Poljska, Njemačka i Švicarska.
Friščić: Nismo odradili posao za HDZ
Čelnik HSS-a Josip Friščić nakon glasovanja je izjavio da je HSS ostankom u sabornici i glasovanjem protiv zakona jasno izrazio stav stranke. Odbacio je ocjene da je ostankom u sabornici odradio posao za HDZ, odnosno činio im kvorum kako bi izglasovali zakon.
Moj je prijedlog bio da se zakon pusti u proceduru i da se prati rasprava, rekao je Friščić te dodao da su nakon saborske rasprave tražili da struka, te organizacija žena HSS-a, izraze svoj stav. Apelirao sam na ministra Milinovića, dva puta smo razgovarali, da vidimo mogućnosti da se unutar zakona naprave određene intervencije, a dio ih je i prihvaćen, dodao je.
Rekao je da amandmanom da se i izvanbračnim parovima dopušta pravo na medicinsku oplodnju nije do kraja ispunjeno ono što je HSS tražio. Upitan je li licemjerno od ministra turizma Damira Bajsa što je u Vladi podupro zakon i prije amandmana, rekao je kako stranka u tom trenutku nije imala stajalište te se Bajs stoga i nije protivio njegovu upućivanju u saborsku proceduru.
Brak nije uvjet za umjetnu oplodnju
Zbog bure koju je izazvao u javnosti, Vlada je zakon nadopunila amandmanom kojim se takva oplodnja dopušta i izvanbračnim parovima. Uvjet je da u zajednici žive tri ili više godina, što moraju dokazati u izvanparničnom postupku. Rok može biti i kraći ako je u zajednici već rođeno dijete.