ZAGREB – Nemamo što čekati. Ako do četvrtka u 11.55 ne bude potpisan sporazum s predstavnicima Vlade, potpuno ćemo blokirati 13 graničnih prijelaza na području Slavonije i Baranje. Nitko neće moći ni ući ni izaći iz Hrvatske, poruka je predsjednika Zajednica udruga seljaka Slavonije i Baranje (ZUSSB) Antuna Lasla.
Predsjednik ZUSSB-a izjavio je to nakon konferencije za novinare o temi “Pšenica i prosvjedi”, koju je u Đakovu organizirao ZUSSB. Slavonski seljaci, naime, ni nakon dva mjeseca pregovora nisu zadovoljni cijenom pšenice.
Kako navodi Laslo, seljaci su se na krajnji korak odlučili nakon što su iscrpili sve mogućnosti dogovora s Vladom i otkupljivačima.
Kritike Friščiću i Mavroviću
Dva mjeseca su protekla uzalud. Prijašnji je zahtjev bio 1,10 kn/kg, pri čemu smo od otkupljivača tražili 0,90 kn, a od države 0,15. Sada smo povisili traženi iznos od države na 0,30 lipa zbog poskupljenja plavog dizela od pola kune, rekao je Laslo.
Seljaci traže i cijenu uljane repice od 2,5 kune, isplatu neisplaćenih poticaja za 2008. u maksimalnom iznosu, isplatu poticaja za pšenicu, uljanu repicu i to 60 posto do kraja kolovoza, a ostalih 40 posto do kraja prosinca. Poljoprivrednici su bili kritični i prema HSS-u i Josipu Friščiću, te predsjedniku Hrvatskog seljačkog saveza Željku Mavroviću. Laslo je dodao da prijetnje blokadom nemaju političku pozadinu.
I mljekari prijete blokadom
Koordinacija udruga proizvođača mlijeka pak prijeti blokadom jesenskog sajma u Gudovcu sljedeći mjesec i graničnih prijelaza. Traže hitno vraćanje uredbe o cijeni mlijeka na razinu 2008. godine, zaštitu proizvođača od nekontroliranog uvoza i prodaju poljoprivrednog zemljišta hrvatskim poljoprivrednicima.
U Gudovcu se okupilo oko 500 mljekara, predstavnici Ministarstva poljoprivrede i stručnjaci. Upozorili su da su kamate za kredite s kojima su podizali farme nekim stočarima udvostručene, a otkupna cijena mlijeka s prošlogodišnje 3,2 kune smanjena na dvije i to za mlijeko vrhunske kakvoće. Stižu ovrhe, a nekima su već i blokirani računi.
Proizvođači su upozorili i da mljekarske industrije uvoze mlijeko i koriste se niskim otkupnim cijenama u Hrvatskoj za ubiranje profita. Državni tajnik Ministarstva poljoprivrede Stjepan Mikolčić obećao je da će do kraja mjeseca proizvođači dobiti oko 50 milijuna kuna poticaja za lipanj.