ZADAR – Otkad je početkom 2008. godine Županija od Ureda državne uprave preuzela poslove izdavanja građevinskih dozvola, smanjio se rast broja neriješenih predmeta, no važno je primijetiti da je prije u državnim uredima na tim poslovima radilo 14 djelatnika, a sada ih radi čak 34.
Dio bivših državnih službenika koji su radili na izdavanju dozvola prešao je u Grad Zadar, koji kao veliki grad ima poseban ured za te poslove za svoje područje, a u Županiji se ti poslovi obavljaju za preostalih pet gradova i svih 28 općina. To se radi izravno iz Zadra, odnosno preko ispostava u Biogradu, Benkovcu, Pagu, Obrovcu i Gračacu.
Zaustavljen je trend rasta broja neriješenih predmeta, a moglo bi se reći da se situacija pomalo i okreće jer su u prvih šest mjeseci ove godine bila riješena 4394 predmeta, a zaprimljen je 4151. Raste broj riješenih lokacijskih dozvola, jer se prema izmijenjenim propisima građevinske dozvole trebaju pribaviti samo za objekte veće od 400 četvornih metara.
– Da nemamo zaostataka od prije, nove bismo zahtjeve mogli rješavati u zakonskom roku, a ovako još vučemo na tisuće starih predmeta – kaže pročelnik Željko Letinić.
Naime, kad je osnovan Županijski odjel za provedbu dokumenata prostornog uređenja i gradnje, naslijedio je 14.408 neriješenih predmeta.
U međuvremenu su promijenjeni propisi, pa se ne može baš točno pratiti što je od ranijeg riješeno (mnogo se toga sada rješava samo s lokacijskom dozvolom, a nešto u neupravnom postupku). Dio službe koji rješava predmete u Zadru zaprimio je 10.820 upravnih predmeta i 3588 neupravnih.
Nitko neće u referente
– U svakom slučaju, rješavanje predmeta je ubrzano, ali za još brže rješavanje trebalo bi nam još nekoliko referenata, međutim, nema interesa za ovaj posao – kaže Letinić. Nedavno se, naime, na jedan natječaj nitko nije javio – građevinskim se inženjerima očito ne isplati za 5500 do 6000 kuna raditi na poslovima odobravanja lokacijskih i građevinskih dozvola.