ZADAR/ZEMUNIK Povodom Međunarodnog dana starijih osoba u Zemuniku Donjem, u Domu za odrasle osobe Zemunik, Tim za zdravlje Zadarske županije – Ekspertna skupina skrbi za starije i nemoćne danas će predstaviti rezultate istraživanja obavljenog tijekom kolovoza i rujna 2009. godine. Praćenje provedbe Programa pomoći i njege u kući u Zadarskoj županiji provele su ravnateljica ustanove Davorka Krnčević i voditeljica programa pomoći i njege u kući Anita Baljak.
Ovo istraživanje je početak realizacije Plana skrbi za starije i nemoćne i sastavni dio Planom navedenih aktivnosti u kojemu je krajnji cilj poboljšanje kvalitete života i skrbi za starije i nemoćne. Jedan od preduvjeta ostvarenja tog cilja je i povećanje raznolikosti i dostupnosti izvaninstitucionalnih oblika skrbi. Uz to treba napomenuti kako, po podacima Zavoda za javno zdravstvo Zadarske županije za 2007. godinu, Zadarska županija nakon niza godina pozitivnog prirodnog prirasta po prvi put 2007. godine bilježi negativan prirodni prirast (- 0,7‰). Na svakih 6,3 stanovnika Zadarske županije 2001. godine bilo je jedan stanovnik stariji od 65 godina, dok je 2008. godine na svakih 5,8 stanovnika jedan stanovnik stariji od 65 godina.
U Zadarskoj županiji po najnovijim procjenama udio starijih od 80 godina (u populaciji starijoj od 60 godina) je 14,8%, dok je 2001. godine bio 12,1%. Udio stogodišnjaka („centurioni”) također vrlo brzo raste, primjerice u Zadarskoj županiji 2001. godine bilo je 68 kućanstava u kojima su nositelji imali 95 i više godina, od toga 15 samačkih kućanstava. Činjenica je kako će potrebe za uslugama pomoći starijim osobama, kako bi što duže ostale u svom domu i prirodnom okruženju, svakom godinom biti sve veće.
Ove godine Međunarodni dan starijih osoba i obilježava se pod motom „ Prema društvu za svaku dob”. U Zadarskoj županiji skrb za stare i starije jedan je od pet javnozdravstvenih prioriteta koji se provodi pod općim motom „Za kvalitetno i dostojanstveno starenje”.
U Planu za zdravlje žitelja Zadarske županije navedeni su sljedeći ciljevi:
• Do 2019. godine planira se nekim od primjerenih oblika izvaninstitucionalne skrbi obuhvatiti 50% stanovništva starijeg od 65 godina.
• Do 2019. godine planira se osigurati kvalitetna institucionalna skrb za 3% populacije starije od 65 godina.
Strateške smjernice:
• osigurati jednakost i dostupnost u pružanju izvaninstitucionalnih oblika skrbi;
• osigurati raznolikost usluga za starije i nemoćne (dostava ručka, osobna higijena);
• podići kvalitetu skrbi za starije i nemoćne u institucionalnoj skrbi;
• razvijanje mreže institucionalne skrbi sukladno potrebama;
• u razvoju izvaninstitucionalne skrbi primijeniti partnerski pristup između državnog, civilnog i gospodarskog sektora;
• kontinuirano pratiti stanje zdravlja i funkcionalne sposobnosti starijeg stanovništva radi utvrđivanja potreba za različitim oblicima skrbi;
• osigurati palijativnu skrb za starije osobe;
• poboljšati provođenje zdravstveno-preventivnih aktivnosti za starije iznad 60 godina.