ZADAR – Kako bi otočanin mogao okrupniti parcele kad nemamo zemljišnih knjiga? Ja se želim okrupniti a na toj čestici je pedeset vlasnika, kako to riješiti? Kako Zakon o poljoprivrednom zemljištu mislite provesti na zadarske otoke?
Kako riješiti usitnjavanje zemljišta zbog nasljednika koji se ne mogu dogovoriti? – ovo su samo neka od pitanja koja su postavljena na današnjoj edukativnoj radionici o rješavanju imovinsko-pravnih odnosa u postupcima okrupnjavanja poljoprivrednog zemljišta u organizaciji Ureda za poljoprivredno zemljište.
Marijan Bitanga, predsjednik Općinskog suda u Zadru rekao je kako je od 2003. godine do danas riješeno 50 posto problema a u idućih petnaest godina riješit će se ono što se nije u šezdeset godina.
– Ako imamo katastarsku općinu koja je turistička, neka se tamo obnavlja građevinski dio koji je prometno i pravno relevantniji od škrapa ali ako imamo općinu u Ravnim kotarima osobno bih preferirao ono što se odnosi na poljoprivredu. Treba pogledati što je u kojoj sredini bitnije, ima otoka gdje je poljoprivreda važna, rekao je Bitanga.
Damir Kontrec, zamjenik predsjednika županijskog suda u Varaždinu, smatra da se bez poreza ovaj problem neće moći riješiti te ističe kako će se također morati nekako riješiti problem okrupnjavanja u svjetlu naslijeđivanja.
– Mi u Hrvatskoj imamo Zakon o nasljeđivanju koji ne radi nikakve
restrikcije glede poljoprivrednog zemljišta. Kada umre vlasnik poljoprivrednog zemljišta primjerice petero djece ima pravo na svoj dio. U Sloveniji primjerice zemlju nasljeđuje onaj koji se bavi poljoprivrednom proizvodnjom, i time se očuva poljoprivredno zemljište, a kod nas se ono što bi se okrupnilo ponovno “cijepa”, rekao je Kontrec.