ZADAR – Iako su zadarski restorateri do sada bili u povoljnijem položaju u odnosu na kolege u unutrašnjosti zemlje, zabrana pušenja u zatvorenim objektima koji poslužuju hranu – a koja je ostala na snazi – počela je ugrožavati i njihov posao, jer se na terasama koje ima većina restorana u Zadru više ne može sjediti zbog vremenskih (ne)prilika.
U rujnu, a osobito u listopadu, posao je u zadarskim restoranima zbog toga počeo značajno opadati. Recesija, a i zabrana pušenja posjet restoranima značajno su smanjili.
U stvari, zadarski restorani, konobe, zalogajnice i drugi objekti koji poslužuju hranu zjape uglavnom prazni, za razliku od kafića u kojima se promet ipak održao, jer pušači opet mogu nesmetano konzumirati piće u tim ugostiteljskim objektima. To se, doduše, ne odnosi na caffe barove u zatvorenim trgovačkim centrima u kojima se, unatoč ventilaciji, duhan i dalje ne smije koristiti.
Sve to restoratere i vlasnika kafića u trgovačkim centrima dovodi u neravnopravan položaj u odnosu na druge ugostiteljske objekte, pa se priprema zahtjev za ocjenu ustavnosti selektivne odredbe o (ne)pušenju.
– Restorateri po drugi put pripremaju ustavnu tužbu, a zahtjevu će se pridružiti i Udruga malih hotela čiji su članovi, također, pogođeni ovim zakonom. Restoraterima je značajno otežano poslovanje, osobito u unutrašnjosti Hrvatske.
Nama u Zadru terase rade i po devet mjeseci tako da mi opet nismo u istoj poziciji kao restorani, primjerice, u Zagrebu, gdje je promet prepolovljen. S druge strane, restorateri su isti porezni obveznici, i imaju ista, pa i veća davanja od ostalih u ugostiteljstvu, čime su dovedeni u neravnopravan položaj – tvrdi dopredsjednik Udruge hrvatskih restorartera Stipe Knežević.
Ulaganje u ventilacijske komore koje udovoljavaju zakonskim odredbama stoje u prosjeku oko 400 tisuća kuna i još se nitko od vlasnika restorana nije odlučio na to ulaganje, pogotovo kada se ne zna koliko će ta odredba uopće biti na snazi, odnosno kada će bezuvjetno biti zabranjeno pušenje u zatvorenim prostorima.